Aký vplyv bude mať recesia na kryptomeny? Spadne Bitcoin alebo bude rásť?

Novinky
Recesia. Zdroj: shutterstock.com/Lightspring
BitmarketsOkazio mobil

Bitcoin, ktorý vznikol v dôsledku finančnej krízy v roku 2008, bol koncipovaný spoločnosťou alebo anonymnou osobou skrývajúcou sa pod pseudonymom Satoshi Nakamoto. Bitcoin mal pôvodne slúžiť ako prostriedok na medzinárodné platby a alternatíva k medzinárodnému bankovníctvu. Bitcoin nemôže nejako ovplyvniť, prepísať alebo zničiť žiadna banka či skupina ľudí.

Bitcoin má 10 rokov

Aktuálne po desiatich rokov od poslednej veľkej finančnej krízy a zároveň založenia Bitcoinu sa zdá, že prichádza ďalšia hospodárska kríza. Ekonómovia a finanční experti hovoria o negatívnych výnosoch dlhopisov, nízkych úrokových sadzbách a nízkych bankových zásobách. Okrem toho poukazujú na blížiacu sa recesiu, ktorá by mohla byť regionálna alebo dokonca globálna.

Otázka znie: Aký vplyv by mala ďalšia veľká recesia na Bitcoin a kryptomeny? Názor ekonómov je rozdielny, pričom nadšenci kryptomien očakávajú, že v kríze môže byť Bitcoin bezpečnou investíciu. No stretávame sa aj s názormi, že všetky aktíva – vrátane kryptomien by vo finančnej kríze mali strácať na hodnote.

Blížiaca sa veľká ekonomická kríza

Niektorí z vás, ktorí pravidelne navštevujete Twitter, ste si mohli všimnúť, že niektorí podporovatelia ale aj odporcovia kryptomien hovoria pravidelne vo svojich statusoch o recesii. Na začiatku júla tweetol zakladateľom spoločnosti Morgan Creek Digital, Anthony „Pomp” Pompliano:

 „V globálnej ekonomike čelíme silným výkyvom ceny a existujú čoraz väčšie známky hospodárskeho poklesu. To povedie k obrovskému posunu dôvery k strojom a algoritmom. Bitcoin je lepší a využiteľnejší pre bankovníctvo ako súčasný finančný systém a bankári.”

Podobne aj zakladateľ spoločnosti Global Macro Investor Raoul Pal na Twitteri napísal:
„V Európe sa toho veľa deje, akoby čoskoro mala prísť veľká zmena … pravdepodobne do konca leta.” 
Potom dlhým krokom vysvetlil, že akcie európskych bánk tvrdo zápasia, a že Európska centrálna banka a ďalšie orgány by mali len malú nádej, aby odvrátili recesiu.

Negatívne dopady

Nie každý však súhlasí s takýmto názorom. Na jednej strane existujú ľudia, ktorí veria, že by mohla nastať recesia hoci si nie sú istí, aký bude mať globálny dopad. „Na celom svete existuje niekoľko ekonómov a analytikov, ktorí označujú potenciál globálnej recesie,” hovorí spoluzakladateľka a predsedníčka časopisu Power Ledger Dr Jemma Green. „Negatívne výnosy dlhopisov pretrvávajú a nízke úrokové sadzby ukazujú menšiu schopnosť centrálnych bánk stimulovať ekonomiky ďalším znižovaním sadzieb. V Austrálii práve nedávno makléri varovali pred hrozbou korekcie trhu pre ASX, ktorá by mohla zanechať mnohým investorom svoje portfólio v strate.”

Na druhej strane niektorí ľudia, ktorí pracujú v odvetví blockchainu a kryptografie sú presvedčení, že príchod recesie v najbližších rokoch nehrozí. Jedným z nich je aj generálny riaditeľ spoločnosti DigitalX, Leigh Travers. „Myslím si, že začiatok recesie v blízkej budúcnosti nie je pravdepodobný, pretože úrokové sadzby sa teraz dajú posunúť pod nulu.”

Digitálne zlato alebo dolár?

Bolo by hlúposť predpokladať, že je recesia zaručená. Pozrime sa však na súčasnú situáciu vo svete. Či už ide o obchodnú vojnu medzi Čínou a USA, umelé nafukovanie cien akcií vlastnými firmami, aby udržali ďalší rast ale aj skrachovanie prvých veľkých firiem. Nepreukázalo sa, že za posledné 2 roky mali tieto problémy nejaký dopad na kryptomeny. Podľa Jemma Greena je pravdepodobné, že trh s kryptomenami by bol ovplyvnený prípadnou recesiou.

„Kryptomeny ako Bitcoin boli vyvinuté ako alternatíva súčasnému finančnému systému.”

Nedávny prudký nárast cien kryptomien potvrdil, že Bitcoin môže byť bezpečná investícia v budúcnosti. Analytik Bloombergu, Mike McGlone nedávno napísal, že kryptomeny „získavajú hodnotu ako digitálne zlato”. Je lákavé dospieť k záveru, že Bitcoin by mal byť bezpečný nástroj na uchovanie peňazí počas recesie. Niektorí analytici však navrhujú opak, pričom poznamenávajú, že závažné recesie majú tendenciu odpisovať všetky aktíva. „V prostredí silnej recesie sa všetky aktíva predávajú, a to aj v rámci globálnej finančnej krízy, kde sa cena zlata prepadávala,” hovorí Leigh Travers. Toto tvrdenie podporuje skutočnosť, že v období medzi marcom 2008 a novembrom 2008 cena zlata klesla z 31 633 USD za kg na 23 802 USD (hoci od roku 2009 sa neustále zvyšuje).

A čo bude s dolárom?

Za zmienku tiež stojí, že počas krízy v roku 2008 sa cena amerického dolára medzi 1. augustom 2008 a 22. októbrom toho istého roka podľa článku New York Times zvýšila z 15,5 % oproti iným medzinárodným menám. To naznačuje, že mnohí tradiční investori by sa mohli obrátiť skôr na americký dolár ako na Bitcoin, hoci Leigh Travers poznamenáva, že je ťažké predpovedať, či mu okolnosti budúcej recesie umožnia zachovať si štatút svetovej „rezervnej meny”. Inými slovami, ak si americký dolár neudrží svoju silu uprostred potenciálne bezprostrednej recesie, Bitcoin by mohol extrémnym tempom získavať na hodnote.

Čo čítať ďalej?

[SPRÁVY] Bitcoin môže mieriť na 8 000 dolárov – Dow Jones index „zamrzol” po vyjadreniach Janet Yellen – Tínedžer vyhral 3 milióny dolárov vo Fortnite

Zdroj:
cryptonews.com

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame a Twitteri.

Wallstreetpepe PC banerKvakomat mobil
Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.