Aký typ investora si? Tieto otázky ti pomôžu v odpovedi

Plus Typ investora
Typ investora. Zdroj: shutterstock.com/Rymden
BitmarketsKvakomat mobil

Technologický rozvoj ruka v ruke s globalizáciou a informovanosťou prispel k tomu, že dnes si môže ktokoľvek stiahnuť obchodnú aplikáciu do telefónu, nakupovať akcie, indexy či kryptomeny. Príkladom sú nielen tradingové platformy, ale aj mobilné banky ako Revolut.

To, že si otvoríte obchod v telefóne, z vás však nerobí automaticky investora. V súčasnosti existuje množstvo výskumov a odbornej literatúry, ktoré potvrdzujú závažný fakt, ktorý väčšine retailových (neprofesionálnych) investorov uniká: človek sa investorom nerodí.

Obchodovanie včera a dnes

Nie je to tak dávno, čo by ste si museli ísť fyzicky nakúpiť akcie či zavolať svojmu brokerovi, aký pohyb na burze má urobiť. Komplikovanosť tohto procesu viedla k väčšej opatrnosti, k lepšiemu plánovaniu a väčšej miere profesionálnosti zo strany obchodníka či investora.

Psychológia obchodovania je dnes veľmi podceňovaný jav. Prečo? Pretože na trhoch neplatia pravidlá, na ktoré sme ako ľudia navyknutí a podľa ktorých každodenne fungujeme. Trhom je napríklad jedno, čo predpokladáte, koľko energie vložíte do vašej analýzy a čo si myslíte, že by sa malo stať. Je niečo nefér? Je to len váš problém. Jediná pravda na trhoch je to, že trh má vždy pravdu.

Človek sa investorom nerodí

Človek sa investorom nerodí. Zdroj: shutterstock.com/Gorodenkoff

Človek je prirodzene konzervatívny tvor. Aj ti najliberalnejší z nás sú stále značne konzervatívni a trhy to rýchlo odhalia a patrične otestujú. Skúškou správnosti je to, ako prijímame zmeny. Máme radi, keď sa veci príliš nemenia, máme radi svoju rutinu, pretože inak by sme sa museli neustále prispôsobovať. Predstavte si, že by ste mali každý týždeň meniť prácu, kolektív či výplatu. A nikdy dopredu neviete, kde skončíte. Ľudia v skutočnosti neznášajú zmeny. No trhy sú presným opakom – sú v neustálom procese zmeny.

A preto nik z nás sa nerodí ako investor. Nikto z nás nechce byť obeťou náhody a zmeny. Ale trhy to netrápi…

Typ investora

Typy investorov či obchodníkov úzko súvisia s psychologickými profilmi ľuďmi. Ako veľmi vás vykoľají zmena? Ako znášate stratu? Ste viac optimista, alebo naopak, skôr pesimista? Keď obchodujete, jediné, čo máte v danom okamihu k dispozícii, je vaša psychika. Vy nemáte žiaden vplyv na trh, a trh nemá žiaden priamy vplyv na vás. Celé obchodovanie je len vo vašej hlave, pretože hlavným kapitálom pri obchodovaní je vaše mentálne nastavenie.

Ako zvládate zmeny a napätie?

Ako zvládate zmeny a napätie? Zdroj: shutterstock.com/CREATISTA

Pokiaľ otvoríte krátkodobý obchod a nedokážete zniesť dlhodobejšiu stratu, pravdepodobne vám nesedí denné obchodovanie či rýchle obchody (tzv. skalpovanie). Väčšina ľudí nezvláda denné obchodovanie, pretože nemá ani pracovné či domáce podmienky na to, aby sa plne koncentrovala na obchodovanie. Preto väčšine ľuďom možno odporúčiť skôr dlhodobé investovanie, ktoré spočíva v postupnom a kumulatívnom nakupovaní kombinovaných aktív. Stále odporúčanou a osvedčenou metódou je tzv. DCA metóda, ktorá je postavená na pravidelnom investovaní a vo výslednom spriemerovaní ceny.

Obchodovanie na burze nie je vedľajšia činnosť. Nie je to nič popri. Ak ho budete tak brať, tak vás straty rýchlo vyvedú z omylu. Možno dokážete zarobiť jedným obchodom aj 1000 dolárov, no rovnako rýchlo prídete aj o 5000. Investovanie podľa odborníkov je psychologicky jednou z najnáročnejších činností, keďže ani vaše skúsenosti, ani vaše vzdelanie, ani vaša húževnatosť, ego či cieľavedomosť – nemajú pri obchodovaní žiaden zmysel. Skôr naopak, sú na škodu.

Otázky na zamyslenie

Pre lepšie spoznanie seba samého odporúčame položiť si nasledujúce otázky. Pomôžu vám lepšie pochopiť, či ste schopní zvládať prácu obchodníka.

  • Ako zvládam zmeny?
  • Ako zvládam straty?
  • Ako často otváram obchody počas dňa?
  • Uvedomujem si, že každé otvorenie obchodu je potenciálnou stratou?
  • Akceptujem fakt, že trh má vždy pravdu a za jeho správaním nie je žiaden zámer?
  • Som schopný zatvoriť obchod v menšej strate, aby som nespôsobil ešte väčšiu?
  • Ako sa vyrovnám s tým, keď veci nejdu podľa mojich predstáv? Cítim krivdu? Nespravodlivosť?
  • Pripravujem si svoje obchody, alebo ich otváram podľa toho, čo mi napadne pri pohľade na graf?
  • Koľko peňazí chcem investovaním zarobiť a v akom pomere je táto predstava k potenciálnej strate? Som ochotný otvoriť obchod so ziskom 50 eur, ale riskujem aj 100?

Odpovede na tieto otázky vám pomôžu spoznať sa a objektívne a kriticky vyhodnotiť, do akej miery máte potrebné vlastnosti na to, aby ste mohli obchodovať na burze.

Čítaj tiež: Ako využiť vysokú volatilitu na kryptomenách. Vybrali sme niekoľko stratégií

Memex PC bannerBest Wallet mobil