Centralizované kryptoburzy sa po celom svete dostávajú do stále väčších problémov. Po minuloročnom krachu burzy FTX, kedy regulačné orgány začali inkvizíciu kryptobúrz, sa už i najväčšia burza Binance dostala na paškál tradičných finančných autorít a momentálne má na krku iba v USA 13 žalôb. Ďalšie sú podané napríklad vo Francúzsku či Japonsku. Portál cryptonews informuje, že burza teraz oznámila odchod z Holandska, kvôli neschopnosti vyplniť tamojšie regulačné požiadavky.
Binance opúšťa Holandsko
Keď sa pred 6 rokmi začala čínska burza Binance etablovať po celom svete a za necelé 2 roky získala prvenstvo medzi svetovými kryptoburzami, „kryptomenový svet bol ešte neregulovaná divočina”, ako to vyjadril odborník Vladimír Ruščák v našom nedávnom rozhovore. Zodpovedné finančné orgány nevyžadovali takmer žiadne náležitosti, ktoré by kryptoburza musela splniť, aby mohla poskytovať svoje služby na ktoromkoľvek trhu.
Časy sa však zmenili a dnes snáď nie je už ani jeden štát, ktorý by nejakým spôsobom neriešil pôsobenie kryptobúrz či nesnažil sa regulovať aktivity spojené s kryptomenami. Po žalobách na dve najväčšie kryptoburzy Binance a Coinbase v USA, o ktorých sme informovali v poslednom čase, sa dostávajú na povrch aj ďalšie fakty z rôznych krajín sveta. Francúzsko vyšetruje burzu Binance za neoprávnené poskytovanie kryptomenových služieb na jeho území, ako informuje Cointelegraph.
Binance oznámil, že po neúspešnom pokuse získať licencie poskytovateľa digitálnych aktív od holandského regulátora (VASP), sa sťahuje z tohto trhu.
We regret to announce that Binance is leaving the Dutch market as we have been unable to register as a VASP with the Dutch regulator.
We continue to be committed to working collaboratively with regulators around the world and are additionally focused on getting our business…
— Binance (@binance) June 16, 2023
Zo stanoviska burzy vyplýva, že aj napriek mnohonásobným pokusom o spoluprácu s holandskými úradmi, bola licencia zamietnutá a tak burza nemôže na tomto trhu pôsobiť.
V minulom roku dostal Binance od holandského regulátora pokutu vo výške 3 milióny dolárov, za neoprávnené poskytovanie svojich služieb. Vidieť, že štáty majú momentálne veľký záujem o to, aby kryptomeny čo najviac utlačili do úzadia.
Vydrží Binance tento tlak?
Zakladateľ Changpeng Zhao (CZ) sa s poľutovaním vyjadruje ku súčasnej situácii a striktne odmieta obvinenia, ktoré sa na jeho firmu hrnú. Zároveň burza zaznamenáva aj rekordné odlivy kapitálu, najväčšie v celej svojej histórii. CZ však uvádza na pravú mieru aj skreslené informácie o objemoch odídeného kapitálu, ktorý je podľa neho zámerne nafukovaný, s cieľom vyvolať FUD u investorov. Bližšie sme vás o týchto skreslených údajoch informovali v článku Generálny riaditeľ Binance bojuje proti zavádzajúcim údajom o tokoch kryptomien.
Iba minulý týždeň zarezonovala informácia, že Binance stiahol svoju žiadosť pre Komisiu pre cenné papiere a burzy na Cypre o udelenie licencie v tejto krajine. Odôvodnil to svojim zámerom sústrediť sa aktuálne na vyplnenie všetkých náležitostí vyplývajúcich z novej európskej regulácie MiCA. Stále viac európskych zákazníkov teda stráca prístup ku službám najväčšej kryptoburzy, nakoľko v krajinách bez licencie ďalej klienti nemajú možnosť využívať túto platformu na vklady, výbery či obchodovanie s kryptomenami.
Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.
Binance však tieto problémy nemá len v Európe, ale mnohé krajiny sveta vyhlásili vojnu tejto kryptoburze. Od začiatku roka burza musela ukončiť svoje pôsobenie v Austrálii, Japonsku, Kanade či Nigérii. Momentálne nie je jasné, ako sa právnici spoločnosti vysporiadajú aj s ďalšími požiadavkami regulátorov a či burza bude schopná „prežiť” tento enormný tlak.
Mohli by vás zaujímať: Tento slovenský nápad môže už čoskoro zmeniť svet