Aktuálne: Čína hromadí zlato, aby oslabila globálnu dominanciu amerického dolára

Novinky Čína kupuje zlato
Čína kupuje zlato. Zdroj: Shutterstock.com/Blue Andy a Shutterstock.com/Bigc Studio
BitmarketsBitmarkets

Mnohí investori hľadajú bezpečný prístav predovšetkým na trhu so zlatom, keďže vysoká inflácia stále podnecuje globálne napätie. Dokonca aj vlády sú nútené uložiť peňažné zásoby čo najefektívnejšie. Podľa najnovšej správy Finboldu práve Čína vo veľkom akumuluje zlato. Aký má na to dôvod?

Rusko-ukrajinský konflikt spôsobil, že mnohé východné krajiny sa chcú čo najskôr odviazať od dolárovej závislosti, keďže vidia, ako Rusko bojuje so západnými sankciami. Posledná štúdia od World Gold Council ukazuje, že centrálne banky nakúpili od júla do septembra až 399,3 tony zlata, čo predstavuje medziročne až štvornásobok.

Tento rast za také krátke obdobie spôsobil prelomenie rekordu od roku 1967. Nakupovali aj centrálne banky v Turecku, Uzbekistane a Indii približne v množstve 90 ton. Nie je ale potvrdené, kto nakúpil ďalších 300 ton. Predpokladá sa, že práve Čína nahromadila značné množstvo drahého kovu, keďže sa v minulosti vždy správala rovnako. A nezabúdajme na fakt, že ide o nákupy uskutočnené len za niekoľko mesiacov.

Podľa analytikov mala Čína kúpiť od Ruska spolu viac 2 000 ton zlata. Nedávno dokonca predala americké dlhopisy za približne rovnakú hodnotu, akú má 2 200 ton drahého kovu.

Prečítaj si tiež: Hlupáci nakupujú zlato, nakúpim ešte viac bitcoinov, informuje miliardár Mark Cuban

Zlato posledný mesiac rastie

Sprísňovanie menovej politiky zo strany FED-u spôsobilo, že cena zlata v roku 2022 klesla. Na grafe nižšie vidíme, že korekcia od marca do novembra vytvorila znehodnotenie až o 22 %. Ak si ale porovnáme výkonnosť s rizikovými aktívami, akými sú akcie a kryptomeny, držanie zlata bolo jednoznačne najvýhodnejšie.

Zlato

Zlato. Zdroj: TradingView

Navyše zlato rastie od novembra dodnes a dokázalo za krátky čas vymazať polovicu predošlej korekcie a stúplo o takmer 13 %, ako sme vás nedávno informovali v článku Kryptomeny nestačia na výkonnosť drahých kovov. Budú zlato a striebro v roku 2023 rásť? Podľa poslednej správy z portálu Investing v blízkej budúcnosti prudký rast zlata nenastane. Ak by totižto prišla recesia, potenciál rastu bude obmedzený. Aj prekonanie historického maxima by v takomto scenári predstavovalo veľký úspech. Ak vás zaujíma podrobnejšia technická analýza zameraná na cenu zlata, môžete sa viac o nej dočítať v článku Zlato útočí na polročné maximum. Bude cena rásť ďalej?

Cena zlata má našliapnuté a dodnes zaznamenáva slušný rast, ale negatívne makroekonomické faktory by mohli tento vzostup ukončiť. Zatiaľ ale v časoch vysokej inflácie stále poskytuje relatívne bezpečie oproti rizikovým aktívam.

Mohlo by ťa zaujímať: Robert Kiyosaki varuje: máte poslednú šancu lacno nakúpiť zlato a striebro

txbOkazio mobil
Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.