Ako sa stať miliardárom v troch jednoduchých krokoch + štyri kasty miliardárov

Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Chcem vám povedať o jednom vtipnom triku, ktorý z vás okamžite spraví papierového miliardára. Postačí vám na to trochu trpezlivosti a pár stoviek na založenie firmy.

  1. Nájdite na internete firmu, ktorá sa zaoberá zakladaním s.r.o.-čiek
  2. Dohodnite sa s nimi, aby firmu rozdelili na desať podielov
  3. Nechajte si deväť podielov a ten desiaty dajte na predaj za 100 000 000 €

A hotovo! Stal sa z vás papierový miliardár! Reálne z toho síce nič nemáte, no aspoň sa môžete pochváliť vašim kamarátom, prípadne na svoj nový status miliardára zbaliť dievča v bare.

Najnižšia trieda miliardárov

Možno si teraz hovoríte, že je to hlúposť, no faktom ostáva, že veľa súčasných miliardárov ku svojim peniazom prišlo týmto spôsobom. Toto je najnižšia kasta papierových boháčov so súkromnými firmami ktoré majú obrovskú hodnotu, ale chýba im likvidita.

Skvelým príkladom je firma súčasného amerického prezidenta Donald Trumpa (s rovnomenným názvom – Trump). Tento konglomerát viac než 500 firiem každoročne vykazuje masívny profit a Donald je vďaka nemu považovaný za miliardára, no spoločnosť nie je zalistovaná na žiadnej burze. Trump síce môže byť miliardár, ale svoj majetok nedokáže premeniť na cash.

Môže vás zaujímať: Ako v tridsiatke odísť do dôchodku? Predstavujeme FIRE movement

Miliardári nižšej strednej triedy

Potom sú tu miliardári strednej triedy. Medzi nich patrí napríklad Jeff Bezos či Mark ZUckerberg. Iste, ide o najbohatších ľudí na svete, ale to neznamená, že sú na vrchole pyramídy.

Miliardári strednej triedy väčšinou získali svoj majetok založením úspešnej firmy, ktorá neskôr prešla fázou IPO a vstúpila na burzu. Akcie takejto firmy sú verejne obchodovateľné a ich zakladatelia tak môžu pomaly predávať svoje podiely, čím získajú cash (likviditu).

Napríklad Jeff Bezos každoročne znižuje svoju pozíciu v Amazone o dve miliardy dolárov, aby si mohol udržať svoj každodenný miliardársky životný štýl. Veľkú časť tohto balíka však vkladá do vlastného vesmírneho programu vo forme privátnej spoločnosti Blue Origin.

Miliardári strednej triedy majú jednu veľkú nevýhodu. Ich bohatstvo je vydané na milosť firme, v ktorej ho majú uložené. Ak by napríklad Amazon skrachoval, Jeff by stratil väčšinu papierovej hodnoty a opäť by sa z neho stal obyčajný smrteľník (s vlastným vesmírnym programom).

PRÍBEH – Dvojročná investorka Amélia uchmatla mobil, nakúpila BTC za $40 000

Miliardári vyššej strednej triedy

Medzi miliardárov vyššej strednej triedy patrí napríklad Bill Gates. Majetok týchto ľudí nie je závislý na hodnote jednej spoločnosti. Bill namiesto toho svoj kapitál diverzifikoval. Zatiaľ čo v minulosti najviac zarobil na Microsofte, v súčasnosti táto spoločnosť netvorí ani štvrtinu jeho portfólia.

Bill Gates vytvoril súkromný hedge fond, ktorý spravuje výhradne jeho majetok. Viac než polovicu svojho bohatstva mu spravuje legendárny investor Warren Buffett a jeho Berkshire Hathaway.

Bill teda nie je vydaný napospas jednej firme a aj keď pár spoločností z jeho portfólia skrachuje ďalšie sa udržia. O svoje miliardy tak nepríde. Toto je cieľ všetkých západných miliardárov.

Prvá kryptobanka v histórii! – Prevratný krok, ktorý privedie ku kryptomenám širokú verejnosť

Miliardári najvyššej triedy

Už sme spomenuli Billa Gatesa, Jeffa Bezosa, Elona Muska… To sú traja najbohatší ľudia na svete podľa rebríčka Forbes. Tak prečo tu máme ešte túto najvyššiu triedu? A ako sa do nej dostať?

Nuž, tento exkluzívny klub hypermiliardárov tvoria rodiny, ktoré boli bohaté niekoľko generácií. Nevlastnia firmy, vlastnia celé krajiny. Nepotrebujú politický vplyv, pretože ovládajú vládu. Keď sa im zachce nakupovať, nemusia predávať nejaké akcie ako miliardárska spodina. Zavolajú do svojej centrálnej banky či štátnej pokladnice.

Sú to európske šľachtické rody, ropný šejkovia z Ázie, potomkovia veľkých kapitalistov z USA, či čínskych dynastií. Aby títo ľudia prišli o svoje bohatstvo, museli by skrachovať celé krajiny či kontinenty. Ich bohatstvo je tak diverzifikované, že ho nájdete prakticky všade. A nech už budete hrať hru zvanú kapitalizmus akokoľvek dobre, nikdy, ale naozaj nikdy, sa medzi nich nedostanete.