Ako jednoducho ťažiť Bitcoin na PC. Kompletný návod

Titulky Ako ťažiť veľmi jednoducho Bitcoin
Ako ťažiť veľmi jednoducho Bitcoin. Zdroj: shutterstock.com/Scharfsinn
Flockers PCSolaxy mobil banner

Aj napriek tomu, že sa kryptomeny už neoplatia ťažiť s takou ziskovosťou ako v minulosti, stále je veľa ľudí, ktorí na domácich počítačoch takýmto spôsobom zhromažďujú svoje kryptomeny alebo Bitcoin. Dokonca aj v aktuálnych podmienkach sa stále na lepších grafických kartách dá ťažiť v zisku. V tomto návode si ukážeme, ako jednoducho ťažiť Bitcoin na PC cez platformu Nicehash, ktorá automaticky ťaží rôzne kryptomeny podľa ziskovosti, a premení nám ich na Bitcoin.

Má zmysel ešte ťažiť Bitcoin a iné kryptomeny?

Odpoveď je veľmi individuálna. Áno aj nie! S najnovšími grafickými kartami NVIDIA 3090 môžeme aj naďalej ťažiť v miernom zisku, no na chod týchto zariadení treba elektrickú energiu. Nestačí teda iba počítať s nákladmi na kúpu zariadenia, ale aj s nákladmi na chod zariadenia.

Aby sme sa uživili čisto ťažbou Bitcoinu, iba prvotná investícia by mala byť aspoň niekoľko desiatok tisíc eur. V prípade investovania do solárnych systémov, ktoré umožňujú nepretržite ťažiť kryptomeny už bez mesačných nákladov (alebo minimálnych), sa môže suma dostať až na 100 000 eur. Väčšina ťažiarov preto má ťažbu Bitcoinu skôr ako hobby alebo ako možnosť si niečo zarobiť na nevyužitom počítačovom výkone. Zisk sa obvykle pohybuje v rádoch maximálne niekoľko stoviek eur mesačne.

Niektorí ťažia Bitcoin iba preto, lebo neskôr očakávajú jeho rast a náklady si hradia z vlastných peňazí.

Ako si vybudovať stabilný príjem z ťažby kryptomien?

Optimálna možnosť je začať postupne budovať farmu, ktorá bude sebestačná a nezávislá na vonkajších vplyvoch ako cena energií či cenové pohyby aktív.

Druhá, na začiatok viac optimálna a oveľa lacnejšia možnosť, je začať ťažiť z domu na počítači alebo si kúpiť priamo mining rig na ťažbu Bitcoinu. Na úvod je lepšie investovať menej a vyskúšať si celý proces a až neskôr zo zisku alebo cez vlastné investície začať budovať menšiu domácu farmu. Poďme si ukázať, ako jednoducho a za pár minút vieme na takmer každom počítači cez NiceHash začať ťažbu.

Prečítaj si aj: Ako z investovania malého kapitálu vybudovať „pasívny príjem” na burze

Začiatky ťažby na platforme NiceHash

Platforma NiceHash je jedna z najjednoduchších a najprehľadnejších platforiem na ťažbu kryptomien pre začiatočníka. Systém automaticky na základe našej grafickej karty alebo zariadenia na ťažbu vyberie, ktorá kryptomena sa nám najviac oplatí ťažiť. Po vyťažení niekoľkokrát do dňa nám ich automaticky zamení za Bitcoin a pripíše na účet.

Aby sme mohli začať, je potrebné si vytvoriť účet na platforme NiceHash. Po vytvorení účtu musíme prejsť do sekcie Mining a kliknúť na DOWNLOAD MINER OR ADD ASIC.

Stiahnutie aplikácie na ťažbu cez Nicehash

Stiahnutie aplikácie na ťažbu cez Nicehash, zdroj: nicehash.con

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.

Teraz máme na výber z 5 možností, cez akú aplikáciu sa rozhodneme ťažiť. Pokiaľ ideme ťažiť iba s grafickou kartou, odporúčame si stiahnuť NiceHash QuickMiner.

Výber aplikácie

Výber aplikácie, zdroj: nicehash.com

Pri sťahovaní je pravdepodobné, že niektoré počítačov s antivírusmi budú sťahovanie blokovať. V takom prípade je nutné na niekoľko minút antivírus vypnúť a potom znovu zapnúť, aby sme mohli začať ťažbu.

Ako začať ťažiť?

Po nainštalovaní zapneme aplikáciu na ťažbu a prihlásime sa cez naše prihlasovacie údaje, ktoré sme zadali pri registrácii na stránke.

Prihlásenie do NiceHash

Prihlásenie do NiceHash, zdroj: nicehash.com

Po prihlásení si musíme nainštalovať ďalšie súčasti, cez ktoré budeme ťažiť. Klikneme na Accept a znovu chvíľu počkáme.

Súčasti na ťažbu

Súčasti na ťažbu, zdroj: nicehash.com

Po dokončení prvotného nastavenia sa nám už objaví samotné rozhranie ťažby. Úplne dole uvidíme naše zariadenia, cez ktoré môžeme ťažiť. Obvykle to bude naša grafická karta a procesor. Alebo to môže byť aj viac grafických kariet, záleží to od nášho počítača. Posledná vec, ktorú musíme urobiť, je kliknúť (pri zariadeniach, s ktorými chceme ťažiť) na ikonu spustenia ťažby, ako je znázornené na obrázku nižšie.

Rozhranie nastavenia ťažby

Rozhranie nastavenia ťažby, zdroj: nicehash.com

Teraz sa nám benchmark, ktorý môže trvať aj 30 minút, pretože systém bude vyhodnocovať náš výkon a nájde najvhodnejšiu kryptomenu na ťažbu. Počas fáze testovania ešte nebudeme zarábať kryptomeny, preto sa netreba lákať a hneď vypínať ťažbu.

Po dokončení procesu testovania sami uvidíme vpravo hore, aký je náš približný stav účtu a denný zisk. Pokiaľ máme viac zariadení alebo sme na cestách a chceme mať prehľad, aktuálny výkon a stav zisku môžeme sledovať aj priamo na webovom rozhraní platformy NiceHash.

Zhodnotenie

Ťažba Bitcoinu je aj v roku 2022 stále zaujímavý a ziskový spôsob, ako si budovať stabilný príjem. Pokiaľ chceme byť profesionálni ťažiari, už nestačí ako pred 10 rokmi mať iba domáci počítač alebo notebook. Optimálna investícia do skutočne veľkej a dlhodobo udržateľnej farmy by mala byť aspoň vyše 20 000 eur.

Samozrejme, ťažiť pár drobných ako možnosť privyrobiť si v rádoch desiatok až stoviek eur sa dá dosiahnuť aj pri niektorých výkonnejších grafických kartách. Netreba mať však prehnané očakávania.

Pred začiatkom ťažby by sme určite mali zrátať náš denný zisk v pomere k nákladom na energiu a celkovú réžiu, a podľa toho zistiť, či sa nám oplatí vôbec ťažiť. Ak nie, v takom prípade má väčší zmysel Bitcoin nakúpiť. Ako na to, ti pomôže tento návod: Kde a ako kúpiť Bitcoin – Kompletný návod pre začiatočníka

Freedum fighters PCOkazio mobil
Autor:
Ľuboš Kovár
Ľuboš Kovár

Kryptomenám sa venuje už od strednej školy. Za niekoľko rokov vybudoval z Kryptomagazínu najväčší kryptomenový a zároveň ekonomický magazín na Slovensku.