Ako inflácia plodí recesiu – takto bude vyzerať blížiaca sa kríza

Ekonomika Recesia a inflácia v eurozóne
Recesia a inflácia v eurozóne. Zdroj: Shutterstock.com/garmoncheg
Freedum fighters PCAnycoin mobil banner

Väčšina ľudí už nepotrebuje správy na to, aby zistila, že inflácia stúpa a pravdepodobnosť recesie s ňou. Takmer každý si všimne, o koľko viac stojí naplnenie nádrží vozidiel alebo potraviny. Nedávno sme sa pozreli na porovnanie rastu spotrebiteľských cien v Európe a taktiež aj na porovnanie priemernej mzdy. Dnes sa pozrieme na riziko recesie.

Medzinárodný menový fond (MMF) vlani v októbri počas prezentácie svojho Svetového ekonomického výhľadu uviedol, že „celosvetové oživenie prebieha napriek pokračovaniu pandémie”. Svetový rast sa tak očakával v roku 2022 na úrovni 4,9 %.

V januári tohto roka však bola projekcia MMF pre rast globálneho HDP znížená na 4,4 %. V apríli sa následne znížila ešte viac a zostala na úrovni 3,6 %. Bolo to ovplyvnené hlavne prebiehajúcou vojnou na Ukrajine.

Inflácia už koncom roka 2021 vyskočila v dôsledku rastúcej zamestnanosti a rastúceho dopytu. Práve dopyt narazil na obmedzenú ponuku, ktorá bola spôsobená obmedzeniami vyplývajúcich z pandémie. Táto situácia sa pôvodne považovala za dočasnú.

Už počas minulého roka centrálne banky začali plánovať obmedzenie stimulov. Vtedy na trhu existovali pomerne nízke úrokové sadzby, no snahu centrálnych bánk okamžite zmazal Putin svojou inváziou na Ukrajinu. Centrálne banky tak boli nútené urobiť prudký obrat a urýchliť zvyšovanie úrokových sadzieb. Cieľom bolo a stále je potlačiť rastúcu infláciu.

No a aký dôsledok táto situácia môže priniesť? Okrem rastúcej inflácie a úrokových sadzieb bude svet pravdepodobne musieť čeliť aj vyššej nezamestnanosti.

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.

Prečítaj si tiež: Ceny elektriny a plynu budú naďalej rásť. Dosiahnu nové maximum?

Európa čelí kríze

Európske hospodárstvo aktuálne čelí rastúcim cenám energií a klesajúcemu rastu ekonomiky. Oba trendy sa zintenzívňujú popritom ako invázia na Ukrajine pokračuje.

Hlavným rizikom pre oživenie je, ak Putin preruší dodávky plynu do Európy. ECB odhaduje, že by to zasiahlo ekonomický rast v eurozóne. V roku 2022 by ekonomika vzrástla len o 1,3 % a v roku 2023 by sa znížila o 1,7 %. Pri tomto Putinovom rozhodnutí by sa navyše zvýšila aj inflácia. Nemecko totižto čelí plynovej kríze a nebolo by schopné pred zimou naplniť zásobníky. Recesia Nemecka by sa tak mohla preliať do ďalších európskych štátov.

Odpoveďou na vysoké sadzby sa ECB rozhodla zvýšiť svoje kľúčové úrokové sadzby o 0,25 % v júli a pravdepodobne o 0,50 % v septembri. Negatívnym efektom však bude spomalenie ekonomiky.

Sme v situácii, keď sa domácnostiam znižuje ich príjem. Rast reálnych miezd bol negatívny už dva štvrťroky po sebe, a to aj napriek rastu nominálnych miezd.

Existuje možnosť, že sa tento scenár nenaplní, alebo aspoň nie v plnom rozsahu. Ovplyvniť by to mohlo napríklad ukončenie vojny na Ukrajine. Ale v prípade, že konflikt bude pokračovať, ľudia sa budú cítiť ešte viac chudobní.

Mohlo by ťa zaujímať: Riziká dlhovej krízy sú rovnaké ako pred 10 rokmi

txbOkazio mobil
Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.