Ako dlho trvá vyťažiť Bitcoin?

Titulky Ako dlho trvá vyťažiť Bitcoin
Ako dlho trvá vyťažiť Bitcoin, shutterstock.com/SPF
BitmarketsWallstreetpepe ICO mobil baner

Ako dlho trvá vyťažiť Bitcoin? Pomerne dosť podstatná otázka, hlavne pre začínajúceho ťažiara, ktorý nechce získať Bitcoin nákupom, ale vyťažením. Odpoveď je ale jednoduchá. Aby si vyťažil jeden Bitcoin, tak v tejto dobe musíš mať nepredstaviteľne výkonné zariadenia, ktorá stoja stovky tisíc eur.

Bežná grafická karta RTX 3090 vyťaží jeden Bitcoin za približne 50 rokov. Za takú dobu pôjde technológia na úplne inú úroveň, čiže reálne s grafickou kartou sa celý jeden Bitcoin vyťažiť nedá (Bitcoin sa v súčasnosti nedá ťažiť s grafickou kartou, pokiaľ by sme ale ťažili napríklad Ethereum, ktoré sa dá, získať adekvátnu hodnotu v tejto kryptomene ako je jeden Bitcoin zaberie nekonečne dlho času). Poďme sa pozrieť, ako celý výpočet vyzerá a koľko reálne môžeme zarobiť.

Ako dlho trvá vyťažiť Bitcoin v sieti?

Každých približne 10 minút sa do obehu pustí 6,25 BTC. Rýchlosť siete sa vždy vyrovnáva, aby tento pomer bol dlhodobo dodržaný. Čo sa ale mení je počet bitcoinov, ktoré sú „skryté” v jednom bloku. Každé 4 roky prebieha udalosť, ktorá má v angličtine názov halving (delenie). Počas tejto udalosti sa odmena nárazovo počas jedného bloku zníži o 50 %. Táto udalosť naposledy nastala v máji 2020 a ďalšia sa očakáva počas roka 2024, keď z 6,25 BTC, ktoré sa ťažia teraz každých 10 minút, sa odmena zníži už iba na 3,123 BTC. Okolo roku 2028 to bude znovu nárazové zníženie o 50 % a takto to bude pokračovať donekonečna. Časom sa odmena zníži na minimálnu hodnotu ani nie jedného Bitcoinu. Ďalšou premenou je odmena za transakcie.

Ak chceš nakupovať kryptomeny cez internet, jednoznačne odporúčame použiť burzu Binance, kde máš široký výber coinov a jedny z najnižších poplatkov na trhu. Tie si ešte môžeš znížiť o 5 %, ak si vytvoríš účet cez >>>tento odkaz<<< a o ďalších 25 % nákupom BNB tokenov. Návod ako kúpiť a obchodovať kryptomeny nájdeš v tomto článku.

Ako funguje overenie transakcie?

Na bitcoinovej sieti, rovnako ako v banke, môžu používatelia posielať bitcoiny buď medzi sebou, alebo niekomu druhému. Aby tento presun bol zrealizovaný, tak ho musia potvrdiť validátori, overiť jeho správnosť a zapísať do blockchainu, z ktorého sa už nebude dať transakcia zmazať. To, ako funguje ťažba Bitcoinu z technologického hľadiska, je o dosť zložitejšia a povieme si o tom v ďalšom článku. Teraz sa ale vráťme k podstate overenia transakcie. Tu overujú ťažiari, ktorí ho zapíšu do bloku. Ako používateľ každý musí zaplatiť za presun transakcie. Nie sú to síce veľké čísla, alebo globálne sa to nazbiera aj na niekoľko bitcoinov za každý blok. Odhaduje sa, že dlhodobo sa v každom bloku priemerne získa odmena z transakcie okolo 2 bitcoinov. Takže celkovo odmena za každý blok je v súčasnosti 6,25 Bitcoinu + 2 bitcoiny. Celkovo teda viac ako 8 bitcoinov. Aj keď sa za 100 rokov vyťaží 99,99 % Bitcoinov, odmena bude stále tie 2 bitcoiny, ktoré sa pozbierajú z transakcií.

Aby sme to teda jasne a stručne vysvetlili, odmena z každého bloku sa skladá aktuálne z 2 častí. Novovytvorené bitcoiny (6,25) a odmena za overenie transakcií alebo fungovanie siete od odosielateľov mincí (2). Prvá časť z odmeny časom úplne odpadne a tá druhá zostane. Takže bitcoiny sa nikdy neprestanú ťažiť, pretože sieť ťažiarov bude stále potrebná na fungovanie siete. Akurát sa výrazne spomalí inflácia a vypustenie nových mincí do obehu. Veta: príde deň, keď sa vyťažia všetky bitcoiny, nemá opodstatnenie. Nikdy sa tak nestane. Stane sa iba to, že nové mince sa už nebudú vytvárať a sieť bude žiť z poplatkov.

Prečítaj si aj: Ako ťažiť Bitcoin – návod, po ktorom by to mal zvládnuť každý!

Mám šancu vyťažiť jeden Bitcoin?

Určite to je možné a sú ľudia, ktorí zarábajú mesačne stovky tisíc eur na ťažbe Bitcoinu. Aby som ale vyťažil jeden Bitcoin za mesiac, tak by som k tomu potreboval približne 400 najnovších a aktuálne najvýkonnejších grafických kariet RTX 3090. To by znamenalo investíciu v podobne takmer 1 milióna eur do ťažobných zariadení, aby som dosahoval takýto výkon. Ak chcem ťažiť každý deň jeden Bitcoin, tak by som musel mať 12 000 nových RTX grafických kariet. A to sa rozprávame iba o čistom zisku. Každá grafická karta niečo spotrebuje. Pri RTX 3090 je to približne 50 % z vyťažených bitcoinov musí ísť ako náklady na vyťaženie a teda elektrickú energiu.

Poznámka: S grafickými kartami sa už Bitcoin neťaží. Obvykle sa na to používajú špeciálne zariadenia, napríklad od firmy Bitmain s názvom ASIC miner. Preto celý zisk počítame, ako keby sme ťažili inú kryptomenu a každý deň si ju rozmenili do Bitcoinu. 

Ako efektívne a ziskovo ťažiť Bitcoin?

Ako už bolo spomenuté, Bitcoin sa dá aj v tejto dobe ťažiť efektívne. Treba na to ale veľké množstvo grafických kariet, alebo druhá, lepšia možnosť, je investícia do práve špeciálnych zariadení na mieru od firmy Bitmain. Aj v tomto prípade by som nečakal nejaké veľké zázraky. Ziskovosť je síce vyššia, ale vysoká cena energií a v súčasnosti aj nižšia cena Bitcoinu nám rovnako vynášajú v čistom iba drobné.

Pre najnovšie zariadenie Antminer S19 XP je výpočet nasledovný:

Cena zariadenia: 18 000 USD (odporúča sa počkať na nižšie ceny)

Výkon: 140.00 TH/S

Spotreba: 3010.00 wattov

Cena za Kwh na Slovensku: okolo 0.27 USD (počítame finálnu cenu pre bežnú domácnosť)

Zisk za deň: 24.63 USD

Čistý zisk: Okolo 5 USD

Prehľad výkonu u najnovšieho zariadenia od Bitmain

Prehľad výkonu pri najnovšom zariadení od Bitmain. Zdroj: coinwarz.com

Je síce pravda, že s najnovším zariadením sa dá zarobiť jeden Bitcoin za približne 5 rokov. Náklady sú ale také vysoké, že skutočná doba, keď reálne v čistom zarobíme celý jeden Bitcoin, je podstatne dlhšia.

Zisk na zariadeniach od Bitmain sú, samozrejme, slušné. Ale iba dovtedy, kým nemáme náklady. Preto potenciálne zisky máme vyriešené, čo však s energiou a nákladmi? Často sa to dá riešiť cez solárne zostavy, prípade farmy. Druhá možnosť je optimalizácia ceny energií, či už v rámci lepšieho balíka od dodávateľa, alebo svoju farmu budovať v zahraničí, kde je cena minimálna.

Záver

Dostať sa k Bitcoinu na jednej strane nie je vôbec zložité, pretože každých približne 90 sekúnd sa pustí do obehu jeden Bitcoin + zisk z poplatkov. V súčasnej konkurencii tisícok fariem po celom svete je to ale veľmi náročne. Musíme v prvom rade vymyslieť stratégiu, ako efektívne ťažiť bez vysokých nákladov a, samozrejme, mať aj základný kapitál, s ktorým si vybudujeme farmu. Tá v konečnom dôsledku neobsahuje iba samotné zariadenia, ale napríklad aj solárne zostavy, pozemok a nejaké obydlie (najčastejšie kontajner, alebo menšia hala), v ktorom celá farma bude fungovať. Dá sa ťažiť Bitcoin aj z domu a v bežných podmienkach. Nedá sa to ale nazvať profesionálnou ťažbou, skôr ako možnosť si každý deň zarobiť zlomok Bitcoinu. Niekedy stojí na uváženie, či radšej Bitcoin nekúpiť a počkať, kým sa cena zhodnotí.

Môže ťa zaujímať: Získavaj pasívnu odmenu v kryptomenách až do 105 % p.a – ako na Binance staking

Okazio PCAnycoin mobil banner
Autor:
Ľuboš Kovár
Ľuboš Kovár

Kryptomenám sa venuje už od strednej školy. Za niekoľko rokov vybudoval z Kryptomagazínu najväčší kryptomenový a zároveň ekonomický magazín na Slovensku.