Indikátor RSI – Návod na obchodovanie

Okazio PCBitmarkets

Dnes si predstavíme jeden z najobľúbenejších a najpoužívanejších indikátorov vôbec, ktorý používa takmer každý obchodník. Ide o indikátor RSI – Relative Strength Index (index relatívnej sily), ktorý nás prvýkrát zavedie mimo graf samotný.

Čo presne je indikátor RSI?

Za vznikom indexu relatívnej sily (v origináli Relative Strenght Index) stojí J. Welles Wilder. Ide o momentový technický indikátor, ktorý meria rýchlosť a zmenu pohybu ceny. A pokiaľ sme v úvode písali, že sa dostaneme mimo graf, tak je to preto, že RSI nás dostane pod graf. Ide totiž o indikátor.

Pri väčšine indikátorov platí, že sú v akomsi omeškaní v porovnaní s cenou. Z toho dôvodu sa obvykle neoplatí obchodovať iba pomocou indikátorov samotných. Avšak RSI je iný. Ako jediný ukazuje reálny/aktuálny stav priemeru uzavretých sviečok. Obvykle ide o 14 sviečok, ale samozrejme si to môžete prispôsobiť, ako sa vám páči. Pomerne obľúbené sú aj 9-denné a 26-denné RSI.

Tu je podstatné povedať, že samotný RSI tvorí graf. A ten sa chová rovnako ako ostatné grafy. Takže všetky princípy, patterny a pravidlá môžete uplatniť priamo v danom grafe RSI. Mnohí obchodníci majú dokonca ten názor, že patterny na grafe RSI sú presnejšie ako tie na sviečkových grafoch, a teda môžu mať pre obchodníka vyššiu hodnotu.

Ako sa vyznať na grafe Relative Strength Indexu?

Väčšinou je už prednastavené prostredie, kde je graf delený dvoma čiarami. Jedna z nich označuje hranicu 30 a druhá hranicu 70. Ak sa aktuálny graf nachádza v rozmedzí tejto hranice (30 až 70), RSI nám s obchodovaním veľmi nepomôže a veľmi sa v tej chvíli neodporúča otvárať podľa neho nejaké obchody. Zvyčajne by sa mal tento index hýbať okolo hranice 50, kam sa tiež z extrémov (či už pod 30 alebo nad 70) rád vracia.

Ak sa nachádza pod hranicou 30, znamená to, že vami zvolená kryptomena je „prepredaná”, a ide teda bullish zónu. Vtedy sa oplatí vstúpiť do long pozície (ideálne za predpokladu, že vám to hovoria aj iné indikátory).

Ak sa naopak RSI nachádza nad hranicou 70, tak očakávajte návrat dole a teda pokles ceny. Ide o indikátor najmä pre medveďov alebo pre ľudí, ktorí chcú shortovať. Daná kryptomena by mala byť teda „prekúpená.”

Čo je divergencia?

A potom tu je ešte jeden podstatný koncept spojený s RSI. Ide o situáciu, keď je nesúlad medzi cenou a RSI indikátorom (cena rastie, ale RSI klesá alebo naopak). Opäť by sa dalo povedať, že RSI je podstatnejšie, ale treba ho podporiť aj ďalšími indikátormi. Najpodstatnejšie sú divergencie v prekúpenej alebo prepredanej zóne (v extrémoch). Rovnako tak platí, že divergencia by nemala byť dlhšia ako 7 – 10 sviečok. Pri dlhších už toto nemusí platiť!

Záver

RSI indikátor sa používa na identifikáciu prekúpeného a prepredaného trhu. Je tiež dobrým pomocníkom na potvrdenie trendu a určenie jeho smeru. Čo sa týka samotnej divergencie, tak platí, že úplne najlepšie je, ak je viditeľná na čo najviac timeframoch. Obchodovať sa dá samozrejme na všetkých.

txbtxb
Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.