Momentálne sa opäť otvára otázka, o koľko bázických bodov FED zvýši úrokové sadzby na najbližšom zasadnutí, ktoré je naplánované na 20. septembra. Jerome Powell nedávno potvrdil jednoznačné stanovisko a plán centrálnej banky naďalej agresívne bojovať s infláciou. Nie každý však s touto politikou súhlasí.
Profesor Wharton Jeremy Siegel považuje súčasné sprísňovanie monetárnej politiky za rozporuplné. V rozhovore pre CNBC uviedol, že až 26 z 27 inflačných ukazovateľov bolo nižšie ako sa očakávalo. To jasne naznačuje spomalenie tempa rastu inflácie. Dodal tiež, že väčšinou CPI zaostáva za skutočným poklesom cien dokonca aj na trhu nehnuteľností, čo sa na indexe prejaví taktiež neskôr.
Siegela preto prekvapili slová Powella, pretože sa „minulý piatok správal, akoby sa veci zhoršovali a zhoršovali,” povedal Siegel v stredajšom rozhovore pre CNBC.
Prečítaj si tiež: FED schválil projekt, ktorý má byť zabijakom kryptomien. Kedy bude spustený?
FED nevidí do budúcnosti
Profesor predpovedal problém s infláciou už v roku 2020, ale aktuálne považuje za potrebné spomaliť sprísňovanie politiky a rast úrokových sadzieb zo strany FED-u. Taktiež spochybnil prognózy centrálnej banky, ktorá podľa neho nemá schopnosť vidieť, čo prinesie budúcnosť. Demonštruje to na zasadnutí FOMC zo septembra 2021, keď polovica členov uviedla, že nie je potrebné zvýšiť sadzby do roku 2022. FED však v roku 2022 zvýšil sadzby už o 150 bodov.
Na záver Siegel avizoval, že tempo zvyšovania sadzieb sa aj tak spomalí a predpokladá, že sa tak stane po ďalšom zverejnení údajov o inflácii. Úrokové sadzby podľa neho nemajú dôvod pokračovať v raste, pričom tvrdí, že FED netuší, čo bude v roku 2023.
Mohlo by ťa zaujímať: Prezidentka ECB Lagardeová obviňuje z prudkej inflácie v EÚ klimatické zmeny!