Podľa slov belgickej ministerky energetiky bude Európa v najbližších rokoch čeliť vážnemu nedostatku plynu, čo sa najviac odzrkadlí v zimnom období.
Európa bude v najbližších rokoch čeliť vážnemu nedostatku plynu
Belgická ministerka energetiky Tinne Van der Straeten sa počas víkendu vyjadrila na svojom twitterovom účte k hrozbe plynovej krízy. Podľa jej slov budú Európania najbližších päť až desať rokov prežívať ťažké zimy.
Er moet dringend een Europees prijsplafond worden ingevoerd. Dat kan de energiefactuur met 770 euro per jaar per gezin verlichten. Op EU-niveau heeft het prijsplafond de grootste impact, maar ook op het Belgisch niveau mogen we prijsblokkeringen niet meer uitsluiten. @VTMNIEUWS pic.twitter.com/qkYXuczgpB
— Tinne Van der Straeten (@TinneVdS) August 28, 2022
„Ak sa nezačne niečo diať, nasledujúcich 5 až 10 zím bude strašných. Musíme začať konať priamo pri zdroji a na európskej úrovni. Musíme zmraziť ceny plynu,” uviedla Van der Straeten.
Európske krajiny musia v čase rastúcej ceny plynu urýchlene reagovať. Potrebné je najmä zastrešenie cien energií pre domácnosti. Takýmto cenovým obmedzením by cena plynu mohla podľa belgickej ministerky klesnúť až o 770 eur.
Prečítaj si tiež: Elon Musk: „Ľudstvo musí naďalej využívať ropu a zemný plyn, inak civilizácia zanikne.”
Plyn je potrebný pre výrobu elektrickej energie
Tinne Van der Straeten považuje súčasný stav za neprijateľný. Podľa jej slov musia byť uzákonené dôležité reformy.
„Európsky energetický trh zlyháva a naliehavo potrebuje reformu. Pre mnohé rodiny a podniky je to neudržateľné. Elektrina sa vyrába rovnako lacno ako vlani, ale predáva sa za rekordné ceny. Reformou môžeme vyriešiť nadmerné zisky. Čas rozhovorov sa skončil. Je na čase konať,” uviedla ministerka.
Snaha európskych krajín o naplnenie svojich plynových zásobníkov je určite pozitívom, no nie v dlhodobom horizonte. Zavedenie celoeurópskeho cenového stropu by tak mohlo domácnostiam výrazne pomôcť.
Podobný názor ako Straeten má aj rakúsky kancelár Karl Nehammer, ktorého cituje agentúra Reuters:
„Musíme konečne zastaviť šialenstvo, ktoré sa odohráva na energetických trhoch. Konečne sa musí niečo stať. Tento trh sa v súčasnej podobe sám nezreguluje. Vyzývam všetkých 27 členských štátov EÚ, aby sa spojili a okamžite zastavili túto cenovú explóziu.”
Viac o nevyhnutnej potrebe regulácie a následkoch, ktoré môže mať extrémna cena elektriny, rozoberáme v článku: Zima bez svetla? Európu čaká jedna z najťažších zím za posledné desaťročia