Graf na dnes: čínska ekonomika je v poklese, ako zareagujú trhy?

Ekonomika Čínska ekonomika v poklese
Čínska ekonomika v poklese. Zdroj: shutterstock.com/Siwakorn TH
BitmarketsBitmarkets

Čínska ekonomika je podľa júlových údajov v poklese. Reakciou na správu bolo zníženie dvoch kľúčových úrokových sadzieb Čínskou centrálnou bankou, ktorá sa týmto krokom usiluje podporiť slabnúcu ekonomiku a hrozbu recesie. Na správu upozornil denník Wall Street Journal.

Čínska ekonomika v poklese

Začiatkom toho týždňa sme sa dozvedeli čísla hospodárskej aktivity v Číne. Čínsky Národný štatistický úrad informoval, že priemyselná výroba v krajine medziročne stúpla o 3,8 %, čo je pokles oproti minulomesačným 3,9 %. Očakávaný nárast podľa ekonómov, ktorých oslovil Wall Street Journal, bol pôvodne na úrovni 4,5 %. Pokles sa dotýka všetkých hospodárskych odvetví vrátane investícií, miery zamestnanosti či spotrebiteľských výdavkov.

Poklesom sa aj znížila prognóza rastu čínskej ekonomiky za rok 2022 z pôvodných 4,1 % na 3,3 %. Analytici spoločnosti Standard Chartered v správe svojim klientom o stave čínskej ekonomike napísali: „Očakávame, že cesta k oživeniu čínskej ekonomiky bude náročná.”

Graf: celkové HDP sveta

Graf: celkové HDP sveta. Zdroj: visualcapitalist

Čítaj tiež: Čína zvýšila export do zahraničia, obchodovanie s Ruskom sa zintenzívnilo

Príčiny poklesu

Príčiny hospodárskeho poklesu treba vidieť v súčasnej politike čínskej vlády na čele s vodcom Si Ťin-pchingom. Vláda totiž razila politiku nulovej tolerancie voči covidu, presadila razantné lockdowny a umožnila nafuknutie bubliny s nehnuteľnosťami a hypotékami. Svoj podiel má aj strach Číňanov investovať a dokonca splácať svoje hypotéky. Podľa pondelkovej správy je každý piaty mladý Číňan bez práce, čo je najhorší stav od roku 2018 a predstavuje až 19,9 % obyvateľstva. Reálny stav môže byť, pochopiteľne, ešte horší.

Podľa západných analytikov aj súčasné vyhrotenie konfliktu s Tawainom má slúžiť ako geopolitické odpútanie pozornosti nespokojného obyvateľstva od zlej ekonomickej situácie krajiny. Keďže sa súčasný prezident Čínskej ľudovej republiky Si Ťin-pching chystá opätovne kandidovať na prezidenta, zhoršujúci sa stav ekonomiky môže prekrývať práve vyostrovaním konfliktu s Taiwanom.


Pokles HDP Číny. Zdroj: tradingeconomics.com

Reakciou na horšie čísla bolo zníženie sadzieb Čínskou centrálnou bankou, ktoré nastalo už druhýkrát v tomto roku. Podľa ekonómov však ani toto zníženie nebude stačiť na to, aby zabránilo ďalšiemu poklesu druhej najväčšej ekonomike na svete. Julian Evans-Pritchard, ekonóm z Capital Economics, ktorý sa špecializuje na Čínu, sa vyjadril:

Čínska ľudová banka už na tieto prekážky reaguje zvýšením podpory… Keďže však rast úverov reaguje na uvoľnenie politiky menej ako v minulosti, pravdepodobne to nebude stačiť na to, aby sa zabránilo ďalšiemu oslabeniu ekonomiky.”

Keďže podľa ekonómov Čína nie je úplne transparentná v uvádzaní reálneho stavu ekonomiky, skutočný stav môže byť ešte horší. Pokles druhej najväčšej ekonomiky môže spôsobiť masívne turbulencie nielen na čínskych trhoch, ale aj v globálnom meradle.

Čítaj tiež: Čaká nás finančný reset, CBDC sú totalitné praktiky, varuje kanadský politik Maxime Bernier

Kvakomat PC bannertxb