Americká ministerka financií Janet Yellenová nesúhlasí s názorom, že by sa krajina nachádzala v recesii. Dva po sebe idúce štvrťroky však USA zaznamenali pokles HDP, čo je jeden zo znakov recesie. Ako to teda vlastne je?
Ministerka financií odmieta recesiu
Podľa Yellenovej Spojené štáty nezažívajú recesiu, ale len prechodné a náročné ekonomické obdobie. Podľa ministerky by krajina musela byť ekonomicky úplne zdevastovaná, v dôsledku čoho by dochádzalo k zatváraniu podnikov a prepúšťaniu zamestnancov. To sa však nedeje.
„Tieto veci sa jednoducho nedejú. Keď sa pozriete na ekonomiku, stále sa vytvárajú nové pracovné miesta. Domácnosti sú naďalej finančne veľmi silné a spotrebitelia míňajú svoje peniaze. Taktiež môžeme vidieť aj rast podnikov,” tvrdí Yellenová.
Prečítaj si tiež: Sú USA v recesii? Záleží na tom, koho sa pýtate
Ten, kto môže definitívne vyhlásiť, či sa americká ekonomika skutočne nachádza v recesii, je Národný úrad pre ekonomický výskum. Napriek jasnému poklesu HDP o 1,6 a 0,9 % Yellenová odmieta recesiu:
„Vstúpili sme do novej fázy oživenia našej ekonomiky. Chceme dosiahnuť stabilitu a rast bez toho, aby sme museli obetovať naše zisky za posledných 18 mesiacov. Vieme, že nás čakajú veľké výzvy. Rast sa nezastavil len u nás, ale po celom svete. Inflácia je neprijateľne vysoká, a preto je našou najvyššou prioritou spomaliť ju.”
Spolupráca s Bidenom
Na stole by mal byť tiež nový zákon z dielne demokratov, ktorý by mal inflácii zasadiť tvrdý úder. Táto legislatíva je zameraná na zvýšenie daňových príjmov, zníženie nákladov na lieky a investície do obnoviteľných zdrojov energie.
Aj keď by sa s touto myšlienkou mal zaoberať hlavne FED, Yellenová vyzdvihla úsilie prezidenta Bidena:
„Prezident je odhodlaný prijať opatrenia na zníženie nákladov a ochranu Američanov pred globálnym tlakom, ktorému čelíme.”
Čítaj ďalej: Rusko drží vďaka plynu niektoré krajiny v hrsti, ako je na tom Slovensko?