To, čo pred pár rokmi zdobilo Slovenskú ekonomiku ,je dnes úplne naopak. Životná úroveň v našej krajine padá závratným tempom.
Životná úroveň na Slovensku
Slovenská ekonomika už od vstupu do EÚ žije jeden veľký sen – dobehnúť a vyrovnať sa silným západným ekonomikám. Pred pandemickou krízou sa táto cesta pomalými krokmi napĺňala. Dnes je však realita úplne iná. Slovensko sa Západu vzďaľuje a Slováci upadajú do stále väčšej chudoby. Zaujímavé dáta priniesla NBS, ktorá na tento fakt poukazuje, a zdvíha varovný prst.
Prečítaj si tiež: Aktuálne: Inflácia v eurozóne opäť narástla!
Ako to zmeniť?
Vrátiť Slovensko späť do rastúceho trendu je náročné. Najmä v období možnej recesie. Výrazne klesol rast hrubého domáceho produktu, čo, samozrejme, ovplyvnilo aj kúpnu silu. Slováci tak strácajú konkurencieschopnosť. Odborníci z NBS sa zhodujú, že potrebujeme reštart, a to v podobe silných reformných programov, ktoré by opäť dokázali naštartovať našu ekonomiku.
V posledných rokoch tak môžeme jasne vidieť, že sa životná úroveň od priemeru EÚ vzďaľuje. S týmto však môže niečo urobiť jedine naša vláda. Životná úroveň sa najčastejšie vyjadruje prostredníctvom ukazovateľa hrubého domáceho produktu, teda HDP. Ako môžete vidieť na grafe, NBS sa nemýli. Životná úroveň na Slovensku rapídne klesá.
Zlé prognózy nekončia
Negatívne však na tom nie je len životná úroveň, ale aj ďalšie sféry. Nízka produktivita či slabé ohodnotenie a motivácia zamestnancov. Toto sú faktory, ktoré nakoniec vedú k nízkej úrovni spotreby. V jednoduchosti povedané, rastú ceny za základné životné potreby, no Slováci si to jednoducho nemôžu dovoliť pre nízke platy.
Analytici sa zhodujú, že sa zo zlého obdobia vymaníme možno až v roku 2024. Všetko však bude závisieť od inflácie a globálnej situácie.
Čítaj ďalej : Predseda Fedu Powell: „Spojené štáty americké v žiadnej recesii nie sú!”