Vyplávali na povrch informácie,, že salvádorský prezident Nayib Bukele nechával prostredníctvom špionážneho softvéru Pegasus sledovať novinárov, ktorí ho kritizovali za jeho plány s Bitcoinom.
Špionážny softvér Pegasus
S touto správou prišli kanadskí výskumníci, ktorí tento výkonný softvér objavili v telefónoch 22 novinárov denníka El Faro. Ide o významné médium v Salvádore, ktoré sa výraznou mierou podieľalo na kritike prezidenta Bukeleho za jeho plány s BTC.
Prečítaj si tiež: Horúca novinka od Coinbase – plánujú ponúkať obchodovanie s derivátmi
Chceš rýchlo nakúpiť/predať kryptomeny a neplatiť obrovské sumy za túto službu? V tom prípade si nájdi overenú zmenáreň, ktorá ťa neokradne na skrytých poplatkoch. My jednoznačne odporúčame burzu Binance, kde nájdeš široký výber kryptomien. Vytvor si účet cez >>>tento odkaz<<< a získaš doživotnú zľavu na obchodné poplatky.
Po tom, čo prezident Bukele v priebehu minulého roka prijal Bitcoin ako oficiálnu menu, novinári z denníka El Faro vyjadrili svoje obavy z toho, že prezident uprednostní Bitcoin pred potrebami obyvateľov Salvádoru. Denník El Faro často vydával publikácie, ktoré mali prezidenta spochybniť či dokonca zastaviť v jeho plánoch. Jednou z takýchto publikácií bola aj informácia o tom, ako Bukele plánuje vybudovať geotermálne poháňané zariadenia na ťažbu BTC v blízkosti miest, ktoré trpia nedostatkom vody.
NEW REPORT
Project Torogoz: Extensive Hacking of Media & Civil Society in El Salvador with Pegasus Spywarehttps://t.co/5aJXV4fUGY
— The Citizen Lab (@citizenlab) January 13, 2022
Špionážny softvér umožňoval Bukelemu nepretržité sledovanie počas 17 mesiacov. Celkovo bolo podľa informácií týmto spôsobom napadnutých až 35 osôb.
V každom prípade, výskum ukázal, že prezidentovi Salvádoru Bukelemu nie je tento spôsob masívneho sledovania vôbec cudzí. Samozrejme, vláda sa voči tejto správe okamžite odvolala. Komunikačný úrad prezidenta poprel akékoľvek využívanie softvéru Pegasus.