Burzy majú zo zalistovania nových kryptomien prekvapivo vysoké zisky

Novinky Listovanie kryptomien.
Listovanie kryptomien. Zdroj: shutterstock.com/AlvaroTrabazoRivas
BitmarketsPepe Unchained mobil

Prevádzkovanie kryptoburzy je veľmi lukratívny biznis. Coinbase oznámila, že za rok 2017 získala viac ako 1 miliardu $. Pre porovnanie Binance má za cieľ zarobiť aspoň 850$ ročne. Najväčší zisk majú kryptoburzy z poplatkov za obchodovanie. Avšak tieto zisky nie sú ich jedinými príjmami. Poplatky, ktoré musia zaplatiť mnohí vývojári za zalistovanie altcoinu po ICO atakujú astronomické sumy.

Vysoké poplatky nie sú len problémom búrz

Väčšina kryptobúrz neuverejňuje poplatky za začlenenie nových kryptomien. Napriek tomu vieme, že sa to pohybuje v tisíckach dolárov a v niektorých prípadoch dosahujú poplatky až milión dolárov. Samozrejme čím väčšia a populárnejšia burza, tak tým vyžadujú väčší vstupný poplatok. Changpeng Zao, CEO spoločnosti Binance, obraňuje vysoké poplatky tým, že aj veľké banky si berú poplatky za tzv. IPO (proces, pri ktorom investičné banky začlenia spoločnosti na akciové burzy pre širokú verejnosť). Changpeng Zao taktiež uviedol, že investičné banky si berú až 7% za podpísanie dohody o IPO.

Vysoké poplatky nie sú len otázkou centralizovaných búrz, ale taktiež mobilných peňaženiek. Jeden altcoinový developer povedal, že za implementáciu na známu mobilnú peňaženku mu bol účtovaný poplatok vo výške 3.5 milióna dolárov. Spoločnosť Bitrex a Bitfinex oznámili, že za zavádzanie altcoinov na burzu si neberú poplatky. Niektorí ľudia to však spochybňujú, pretože zástupcovia ICO musia podpísať veľmi obmedzujúce Dohody o mlčanlivosti.

Likvidačne vysoké poplatky

Hovorí sa, že za zalistovanie kryptomien si Binance účtuje 1 milión dolárov, okrem jedinej výnimky, a to v podobe komunitnej súťaže, kedy si užívatelia burzy volia coin mesiaca, ktorý je následne zalistovaný na Binance. Pre mnohé altcoiny a ICO je to jednoducho drahé a preto si volia lacnejšiu cestu do kryptoverejnosti, a to zalistovaním na menšie burzy, ako sú napríklad Gate.io alebo Tradesatoshi. Romano, developer Viacoinu, ohlásil, že iba vďaka jeho predchádzajúcej ziskovej činnosti v oblasti kryptomien si mohol dovoliť zalistovať VIA na Binance.

Mohlo by Vás zaujímať: Európska únia nemôže zakázať ťažbu kryptomien

Záver

Aj keď sa o kryptomenách hovorí ako o decentralizovaných digitálnych menách, tak sú predsa len závislé od centralizovaných platforiem. Začlenenie nových altcoinov na najväčšie burzy alebo softvérové a hardvérové peňaženky nie je povinnosťou. Na druhej strane, ak nový projekt chce preraziť a dostať sa do povedomia ľudí, tak je nevyhnutné aby sa dostal na celosvetovo známe platformy. Môžeme na záver dodať, že burzy ako Coinbase, Binance alebo Bittrex sú veľkými hráčmi na tomto trhu a často rozhodujú o úspešnosti nového ICO.

Pokiaľ chcete dostávať upozornenia na naše články, použite zvonček, ktorý nájdete v ľavom dolnom rohu obrazovky. Taktiež nás môžete sledovať na facebooku.

Freedum fighters PCKvakomat mobil
Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.