Decentralizácia má byť jednou z najcharakteristickejších vlastností pre blockchain technológiu. Odstraňovanie takzvaných „tretích strán” má nastupujúcej technológií pomôcť získať potrebnú popularitu a podporu spoločnosti. Sú kryptomeny ale naozaj decentralizované alebo sú iba šikovne prezlečené za centralizovaný systém?
Výskum z UCL
Dňa 2.marca 2018 tím výskumníkov z UCL ( University College London) vydal naozaj zaujímavú štúdiu. Tá bola zameraná nielen na sledovanie aktivity medzi vývojármi, ale aj na porovnanie počtu komentárov a vstupov jednotlivých vývojárov do kódov kryptomien. Posvietili si teda najmä na takzvané „commits” (zmeny, ktoré navrhne daný vývojár).
Podľa daného výskumu až 20% zo všetkých zmien v kóde Etherea malo byť navrhnutých jedným vývojárom (žeby Vitalik?). Podľa jednej zo spoluautoriek, Sarah Azouvi, to naznačuje väčšiu centralizáciu ako napríklad Bitcoin. Pri Bitcoine totiž tvorí najviac zmien navrhnutých jedným vývojárom iba 7% zo všetkých commits.
Sarah Azouvi sa vyjadrila aj ohľadom aktivity priamo na GitHube:
„Veľmi málo ľudí je aktívnych. Väčšina z nich dokonca pridá iba pár komentárov. Iba pár ľudí teda vedie väčšinu debát.”
Pre CoinDesk sa tak vyjadrila najmä na margo veľmi nízkeho počtu diskutujúcich na GitHube. Spolu so svojimi kolegami vraj boli veľmi prekvapení, aký nízky počet diskutujúcich naozaj je.
Vitalik a jeho moc
Mnoho ľudí si myslí, že Vitalik má pri Ethereu priveľa moci na to, aby sa mohlo o tejto kryptomene hovoriť ako o decentralizovanej. Jason Teutsch, ktorý vytvoril škálovací program TrueBit, sám potvrdil, aj keď s dávkou humoru, že na Vitalika sa ohľadom riadenia dá vždy spoľahnúť.
Tým akoby sám priznal, že sieť Etherea môže byť veľmi závislá iba od jedného človeka, čo by sa v prípade decentralizovaných systémov stávať nemalo. Sám sa však vyjadril, že je takmer nemožné zavďačiť sa všetkým a preto v tomto problém vôbec nevidí.
„Stáva sa to pri všetkých riadeniach a vedeniach. Kedykoľvek sa niečo zmení, vždy sa nájdu nespokojní ľudia.”
Záver
Či môžu tieto informácie predstavovať hrozbu pre kryptomeny, nevieme. Skôr si ale treba dávať pozor na to, aby si niektorí jednotlivci nespravili z vlastných kryptomien monopol (čím určite Vitalika z niečoho podobného neobviňujeme). Ako sa ale aj Teutsch vyjadril, pri akýchkoľvek nových riešeniach problémov sa aj tak vždy nájde niekto, komu sa dané riešenie páčiť nebude.
Nenechajte si ujsť naše krypto-spravodajstvo a prihláste sa na odber notifikácií. Inštrukcie získate po kliknutí na zvonček vľavo dole. Taktiež nás sledujte na našej facebookovej stránke a nenechajte si ujsť najnovšie správy z kryptosveta.
Zdroj:
coindesk.com