Decentralizovaná zmenáreň PancakeSwap funguje už nejakú dobu ako hlavný konkurent decentralizovaného Uniswapu. Veľký rozdiel však je, že zatiaľ čo Uniswap funguje na ETH blockchaine, PancakeSwap využíva neporovnateľne lacnejšiu Binance BSC sieť, ktorá je však kontroverzná kvôli svojej “decentralizácii”. Porovnanie týchto dvoch zmenární si môžete pozrieť v tomto článku. Dnes sa však bližšie pozrieme na mladšieho brata Pancakeswapu – PancakeBunny, ktorý umožňuje vyššie zisky než samotný PancakeSwap.
PancakeBunny
Ako už vyplýva z nadpisu, PancakeBunny projekt je postavený na agregovaní výnosov priamo z PancakeSwapu. Na tejto platforme môžete získavať nové tokeny pomocou poolov, prípadne LP tokenov, pričom vo väčšine prípadov máte sami na výber, aké kryptomeny chcete dostávať ako odmeny. Vďaka automatickej compound funkcii umožňuje táto platforma väčšie zisky než samotný PancakeSwap. Konkrétne sa bavíme o ročnom výnose 50-800% v závislosti od výberu LP tokenu, prípadne poolu.
Mohlo by vás zaujímať: TOP 3 kryptomeny pre apríl – Veľké udalosti a záujem by mohli vytlačiť ich cenu nahor
Rastúci záujem
Ako môžete vidieť na obrázku nižšie, marec bol pre túto platformu viac než priaznivý.
Táto popularita a záujem zrejme ešte porastú, keďže podľa ich slov chystajú veľké novinky, ktoré plánujú oznámiť v blízkej dobe. Čo zatiaľ prezradili je, že pripravujú cross-chain funkciu, ktorá umožní ETH hodlerom farmiť na PancakeBunny.
“We are currently launching our cross chain project, which will allow ETH-BSC cross chain, bringing more ETH users on bsc yield farming as well.”
BUNNY token
Pre mňa najzaujímavejším je ich BUNNY token, ktorý počas marca stúpol o 600% z približne 50 USD na 300. Takisto aktuálna trhová kapitalizácia tohto tokenu je len 145 miliónov, čo mu umožňuje ďalší rast. Prípadnému rastu tohto tokenu nahráva aj fakt, že pomer trhovej kapitalizácie BUNNY voči TVL je aktuálne okolo 0,15. Pre porovnanie – CAKE voči PancakeSwap TVL má pomer 0,5 a Uniswap má tento pomer dokonca až 3.
Možné riziká
Ako pri každom Yield farmingu, tak aj tu sú rovnaké rizika. Prvým rizikom je tzv. impermanent loss, ktorý vzniká pri používaní LP tokenov. V prípade využitia klasického poolu, kde nieje potrebná tvorba LP tokenov táto hrozba odpadá.
Druhou vážnejšou hrozbou je možná chyba v smart kontraktoch, ktorá môže byť zneužitá hackermi a môžete tak prísť o svoje kryptomeny. Hoci sa tieto kódy auditujú a kontrolujú, neznamená to, že tam nemôže byť nejaká chyba. Tento fakt je dôležité si uvedomiť.
Ja osobne do takýchto projektov dávam len takú časť portfólia, o ktorú si môžem dovoliť prísť v prípade takéhoto útoku hackerov. Zisky niekoľkých desiatok percent sú samozrejme lákavé, no na prvom mieste by mala byť vždy bezpečnosť, na to pamätajte. Pre chamtivosť tu nesmie byť žiadne miesto.
Zhrnutie
Tento článok bol len krátkym zhrnutím a predstavením tejto platformy. Zámerne som neopisoval podrobný postup čo ako urobiť zo skúseností ktoré mám. Ľudia totižto potom vôbec nevedia čo robia, prečo to robia a ako to funguje a poháňa ich čistá chamtivosť. Títo ľudia potom často naletia na rôzne primitívne podvody, pretože si vopred neštudovali princípy ako veci fungujú a nemajú tak šancu včas odhaliť blížiaci sa podvod. Yield farming môže byť výnosný a pomerne bezpečný, no v prvom rade si treba preštudovať podrobne ako to funguje, aké sú možné rizika a podobne. Je dôležité striktne dodržiavať pevne nastavený risk management.
Lending platforma/aplikácia, ktorá vám umožňuje pohodlne pasívne útočiť vaše kryptomeny je napríklad Celsius. Aktuálne vám táto aplikácia poskytne bonus až 80 USD. Bližšie informácie ako aj podmienky pre získanie bonusu nájdete v článku nižšie.