Voľby v Spojených štátoch amerických sa blížia k svojmu koncu a s tým rastie aj otázka, čo vlastne od Joe Bidena očakávať, keď usadne do svojho úradu. Už dopredu sa vedelo, že demokratický kandidát v ekonomických otázkach nepôjde cestou Donalda Trumpa. Ďalšou otázkou však je, či sa vôbec Bidenovi podarí čokoľvek presadiť, keď demokrati v kongrese a senáte nezískali väčšinu.
Joe Biden žiada utratenie ďalších 7 biliónov dolárov
Demokratický kandidát sa nechal už pred voľbami počuť, že federálna vláda by mala navýšiť výdavky o ďalších 7 biliónov dolárov. Samozrejme nie hneď, ale v priebehu aktuálnej dekády. Aj tak to v priemere vôbec nie je málo a zrejme aj naďalej americký dolár čakajú ťažké časy. Výdavky by určite mali ísť na investície, všeobecnú zdravotnú starostlivosť, bývanie a klimatickú zmenu, takže sa reálne môže avizovaná suma znásobiť.
Biden tiež presadzuje zvyšovanie daní a zrušenie daňového zaťaženia, ktoré zaviedol Donald Trump. Logicky sa tým poznateľne znížili vládne príjmy, čo je pre ľavicové krídlo demokratickej strany nepríjemné. Demokrat Joe Biden pripustil, že sa to niektorým Američanom nebude páčiť, ale budú sa s tým musieť zmieriť.
Čo sa týka celkového účtu, tak federálna vláda za prvé dva kvartály roka utratila astronomických 5,6 bilióna dolárov, čo je práve jeden z dôležitých faktorov, ktoré poslali americký dolár k zemi. Záverečný účet za tento rok síce ešte nie je uzavretý, ale počíta sa s deficitom 3,7 bilióna dolárov. Tým sa prekonal predošlý rekord z roku 2009, kedy bol deficit 1,41 bilióna.
Určite vás bude zaujímať: Príbeh o tom, ako Joe Biden zničí dolár a euro – Týka sa to všetkých a tu je riešenie
Americký zadlžovací sen
Americkú ekonomiku tak čakajú veľmi krušné časy, ktoré povedú k masívnemu zadlžovaniu a logicky aj neobmedzenému tlačeniu ďalších dolárov. Ak bude Joe Biden úspešný v presadzovaní opísanej politiky, možno očakávať, že dolár nečaká nič dobré. Vlastne sa pomaly vytráca motivácia dolár držať a asi je načase sa obzerať po iných alternatívach.
Na druhej strane však táto politika zadlžovania nie je iba výsadou Spojených štátov a v podstate pôjde o to, kto v tom zadlžovaní nie je taký iniciatívny. Všimnite si ale, že v USA bol predtým spomínaný postoj úplne v menšine. A teraz sa všeobecne uznáva, že sa budú zvyšovať dane a štát zaujme väčší podiel výdavkov v ekonomike. Etatizmus vo veľmi horibilnej miere je skôr typický pre Európu. Časy sa veru menia.
Páči sa vám tento článok? Sledujte Trading11 na facebooku a nenechajte si ujsť naše spravodajstvo.
Na záver
Politické trendy sa jednoducho menia a v dnešnej dobe začína mať čoraz väčšie slovo etatizmus, ktorý nie je pre USA rozhodne štandardom. Ekonomicky tým samozrejme Spojené štáty utrpia. Lenže záleží od toho, či Joe Biden bude schopný svoju politiku bez väčšiny presadiť. Teoreticky sa za jeho úradovania až tak veľa nezmení, ale ak sa aktuálny trend udrží, tak v jeho agende môže pokračovať zase ďalší prezident.
A preto je dôležité, že existuje alternatíva k mainstreamovému finančnému systému. Kryptomeny v poslednej dobe prekonávajú všetky očakávania a prejavuje o ne záujem mnoho inštitúcií. Napríklad spoločnosť MicroStrategy sa chce zadĺžiť, aby mohla nakúpiť ešte viac Bitcoinov.
Prečo je Bitcoin v roku 2020 taký dôležitý? Určite odporúčame prečítať si tento článok:
Toto by mal o Bitcoine vedieť každý! Najdôležitejšie správy posledného týždňa
Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Ing. Jaroslav Jarolím.