Krádeže kryptomien, to je veľký problém. Krypto trh je relatívne mladý a veľa firiem hrubo zanedbáva niektoré bezpečnostné štandardy. Vďaka tomu majú hackeri možnosť vo virtuálnom svete ukradnúť digitálne peniaze a vymeniť ich napríklad za doláre. Ďalšie coiny sa môžu nenávratne stratiť. Ako sa vysporiadať s týmto problémom?
Kryptomeny nedisponujú mechanizmom, ktorý by vrátil peniaze v prípade chyby v zadávaní adresy alebo krádeže privátnych kľúčov. Technológia blockchain na tento účel nebola určená. Viac o blockchaine sa dočítate v tomto článku.
Problém ukradnutých coinov
Čo robiť v prípade, že veľkej burze ukradnú coiny v hodnote stoviek miliónov dolárov? Podobné incidenty môžu zničiť celé firmy. Podobnej situácii čelilo v roku 2016 aj Ethereum. Zle naprogramované smart-kontrakty DAO projectu umožnili útočníkom previesť Ethereum v hodnote 50 miliónov dolárov na vlastný účet.
Kontroverzné riešenie
Ako získať späť ukradnuté coiny? Nuž, jeden spôsob by tu bol. Existuje možnosť spraviť hard-fork blockchainu a retrospektívne vymazať niektoré transakcie. Brrr… Ale Ethereum si tým už raz prešlo. Vtedy tiež vzniklo Ethereum Classic. Viac sa dočítate v našom článku.
Tým sa otvorili dvere k pandorinej skrinke. Prešiel rok a pol a vývojári chcú debatovať o ďalších možných forkoch. To by z Etherea spravilo čiastočne centralizovaný systém, v ktorom má pár jednotlivcov možnosť meniť samotný blockchain.
Viac o forkoch nájdete tu.
Ethereum Researcher Vlad Zamfir chce počuť váš názor
“Myslím si, že o takýchto návrhoch by sa malo verejne debatovať, ale nie som si istý, že sme na to pripravení.”
My sme s Vladom Zamfirom nedávno spravili rozhovor (v anglickom jazyku). Môžete si ho pozrieť na našom YouTube kanále:
Čo si myslíte vy?
My skutočne nevieme, čo si o tom myslieť. Na jednej strane, možnosť retrospektívne vyriešiť niektoré hacky znie fajn. Na druhej strane, ide to úplne proti filozofii kryptomien.
Svoj názor môžete napísať napríklad na naše fórum do tejto témy. Prípadne na náš facebook.