Momentálne sa objavila správa, že Nemecko čaká ekonomický stimulačný balík s objemom 75 – 80 miliárd EUR, čo je na doláre nejakých 83 – 89 miliárd. Účelom tohto záchranného balíčka je stimulácia a obnova domácej ekonomiky z následkov pandémie Covid-19.
Covid-19 sme na Slovensku zvládli – čo nás čaká ďalej?
Predstavenie programu
Nemecká spolková republika by mala pripraviť cca 60 miliárd EUR, zatiaľ čo zvyšok by doplatili jednotlivé spolkové krajiny. Doteraz sa však k tomu oficiálne nikto zo zodpovedných ľudí nevyjadril podrobnejšie.
Podrobné predstavenie tohto programu prebehne už nasledujúci týždeň. Už teraz však vieme, že asi pôjde o daňové úľavy, transfery pre rodiny s deťmi, dodatočné zdroje pre malé podniky, oddlženie municipalít a dotácie do automobilového priemyslu. To sú informácie od rôznych predstaviteľov, ktorí sa podieľajú na tvorbe politiky.
A čo sa deje za veľkou mlákou? Prečítajte si moju analýzu akciových indexov: Rastúce akcie počas krízy? V Amerike áno a tvrdo za to zaplatia!
Najväčší ekonomický prepad od konca vojny
Čo sa týka samotnej nemeckej ekonomiky, prognózy sú veľmi nelichotivé a pravdepodobne dôjde k najväčšiemu ekonomickému prepadu od konca druhej svetovej vojny. Vzhľadom k týmto nepriaznivým projekciám v Nemecku už v marci schválili iný fiškálny stimulačný balík v objeme 750 miliárd eur.
Je nepochybné, že ide o jednu veľkú zúfalosť, pretože takáto fiškálna politika skutočne nemá v žiadnom prípade obdobu. Paradoxné na tom je, že hoci kvôli tejto politike príde Nemecko o veľké množstvo peňazí plynúcich do štátnej kasy, aj napriek tomu chce zvýšiť výdavky na dotácie.
Nehovoriac o tom, že v Nemecku v podstate vládne ľavica a tá nechce nič počuť o tom, že tamojšia zelená politika v konotácii na rýchlo sa blížiacu recesiu musí ísť bokom. To znamená ďalšie klimatické opatrenia v podobe väčšieho byrokratického aparátu, špeciálne dane, tvrdšie ekonormy a dotácie pre rôzne „zelené” zdroje energie.
To všetko samozrejme aktuálnu situáciu ešte zhorší a úprimne, vôbec nechápem, kde na to Nemci chcú vziať. Vlaste dochádza k tomu, že štát bude oveľa viac zasahovať do národného hospodárstva a nepriamo, a dokonca aj priamo prikazuje, ako sa bude vyrábať, čo sa bude vyrábať, za akých podmienok a čo všetko to musí spĺňať.
Záver
Osobne vôbec nie som rád, čo sa u našich susedov deje. Tá tzv. zelená politika sa vnucuje čím ďalej agresívnejšie, pretože v aktuálnej situácii skutočne nie sú potrebné dotácie pre „zelené” energie a všemožné sprísňovanie podmienok v priemysle.
Keď sa priemyselnej výrobe neustále zväzujú ruky, potom sa logicky nezaobíde bez pomoci štátu. Ono je to veľmi krehká miera medzi tým, kedy je ešte zdravé, aby štát do ekonomiky zasahoval a kedy nie. Toto už nie je zdravé, to je úplne bizarné.
Predstavte si hypotetickú situáciu – keď niekomu zakážete vyrábať z materiálu A, tak musí vyrábať z materiálu B. Lenže materiál B je oveľa drahší a podnik vďaka tomu balansuje nad úplným krachom. Časom sa teda podnik nezaobíde bez pomoci štátu. Toto nemá so slobodným trhom vôbec nič spoločné.
Čítajte ďalej
Toto je pravý dôvod protestov v USA – George Floyd je len zámienka!
Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Jaroslav Jarolím.