Byť súčasťou EÚ má mnoho výhod a jednou z nich je aj fakt, že sme súčasťou naozaj silného ekonomického bloku. Veľká Británia síce opustila parlament EÚ a formálne tak naďalej nie je členom, no ekonomicky je stále veľmi prepojená. Navyše, počas krízy s koronavirusom je (aspoň nateraz) akýmsi mostom medzi EÚ a USA. Vzhľadom na rýchle šírenie pandémie v UK však môžeme očakávať, že USA si namiesto Británie vyberú inú Európsku krajinu.
To zabezpečuje, že ekonomika stále aspoň ako tak funguje a obchody sa hýbu. Európska ekonomika pred krízou nebola tak nafúknutá, ako tá americká a preto by mala padať pomalšie.
Akciové indexy na novom dne – Záchranné balíčky od centrálnych bánk veľmi nepomáhajú
Európska ekonomika spomalila pád
To sa zatiaľ na číslach veľmi neprejavilo. Európsky index Stoxx 50 už z historického maxima (3865 bodov) padol o 34% na súčasných 2485 bodov.Americké indexy už padli o 37%. Európa však narozdiel od Ameriky už týždeň akumuluje v akomsi stúpajúcom kanáli, ako môžete vidieť na 2h grafe.
Americká ekonomika ešte nenašla dno
No a potom tu máme USA. V tejto svetovej veľmoci je aktuálne viac než 42 000 infikovaných a dnes pribudlo 98 nových úmrtí. To ej dosť veľa a Spojené Štáty americké pritom ešte relatívne nedávno problém s koronavisurom nemali.
Koronavírus nakazil aj letecké spoločnosti – ako s ním bojujú?
To sa odzrkadľuje aj na akciových indexoch. Dow Jones Industrial Average je po predstavení masívneho 2-biliónového záchranného balíčka na uzdravenie ekonomiky na novom dne. Dnes krátko po začatí obchodovania klesol až na 18 200 bodov. V piatok večer pritom uzavrel o tisíc bodov vyššie.
Prepad amerických indexov teda pokračuje ďalej a čakáme, až narazia na dno. Je nutné dodať, že ako v prípade americkej, tak aj európskej ekonomiky, to bude iba prvé lokálne dno a už v nasledujúcich týždňoch by sme sa mohli ponoriť ešte nižšie. Uvidíme, ako bude pokračovať pandémia a či sa ju vládam podarí udržať pod kontrolou.
Ešte to bude zaujímavé
Tak ako tak, najbližšie týždne budú zaujímavé. Sme veľmi zvedaví, ako hlboko až americké indexy klesnú. Nedám mi nevyzdvihnúť Bitcoin, ktorý drží svoju hodnotu lepšie ako akciové indexy a už desať dní mierne rastie. Opäť sme na starej dobrej šesť-tisícke, ktorá nás už veľa krát zachránila od ďalších prepadov. Prečo? Pretože mineri by inak skrachovali.
I keď je pravda, že ťažba sa teraz nevyplatí. Vyťažiť jeden Bitcoin vás vyjde na približne 8000 $. Navyše, blíži sa halving, po ktorom to už bude 16 000 $. Takže buď po halvingu rapídne klesne hashrate siete a polovica minerov vypne svoje stroje (čo sa mimochodom deje už teraz) alebo rapídne stúpne cena. Do halvingu ostáva 50 dní a obe možnosti sú otvorené.
Pozrite si našu víkendovú analýzu trhov a zistite viac
(článok pokračuje pod odkazom)
Ako sa pripraviť na nadchádzajúcu krízu?
Nuž, ušite si nejaké rúška. Zachránia život nie len vám, ale aj ostatným. A nakupujte zlato. Veriť v takomto období kryptomenám sa nemusí vyplatiť. Iste, z Bitcoinu sa možno stane nová globálna mena, no s rovnakou pravdepodobnosťou môže padnúť aj na 100 $. Chcete to riskovať?
Jedinou peňažnou istotou v obdobiach krízy je po tisícročia staré dobré fyzické zlato. Ako ho však čo najvýhodnejšie nakúpiť a nespraviť pritom typické začiatočnícke chyby? O zlate tento týždeň chystáme webinár. Ak máte záujem zúčastniť sa, ozvite sa nám cez tento kontaktný formulár. Ešte máme tri voľné miesta.
[contact-form-7 id=”30860″ title=”Kontakt”]
Kríza bude mať tvrdý dopad na celý svet. Niektoré odvetvia však na nej budú profitovať. Sledujete náš seriál?
Technológie, ktoré vzídu z nadchádzajúcej krízy – AI, Umelá inteligencia