Akciové indexy na novom dne – Záchranné balíčky od centrálnych bánk veľmi nepomáhajú

Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Pred dvoma hodinami sa začalo obchodovanie amerických akciových indexov. Ide o očakávaný moment. Každý, kto aspoň trochu sleduje trhy totiž chcel vedieť, ako na tom bude americká ekonomika po víkende. Už tri týždne totiž všetko padá. Centrálne banky však predstavili finančné balíčky, ktoré by mali pomôcť v boji s krízou. ECB sa zaviazala, že do ekonomiky napumpuje 750 miliárd eur. Americký FED vytlačí až dva bilióny dolárov. Podľa niektorých odhadov to však vo finálne bude desať biliónov.

Ani horibilná masa fiat peňazí však nepomáha upokojiť situáciu. Koronavirus tvrdo zasiahol celý svet a zatiaľ čo v Číne sa situácia upokojuje, to skutočné predstavenie ešte len začína. Európa je stále viac zamorená a ani USA nemajú situáciu pod kontrolou.

Ľudia nepracujú, ale sedia doma. Obchody sú zatvorené, menej sa objednáva aj z e-shopov, každý sa pripravuje na zlé časy a všetci šijú rúška ako diví. Nie, takáto situácia rozhodne nepanuje len u nás, ale v celom svete. Presne to je dôvod, prečo všetko padá. Ekonomika sa nespomalila, ale miestami dokonca zastavila.

Toto je len začiatok veľkej krízy, tvrdí CEO Binance

Dow Jones a S&P na novom minime

Dow Jones Industrial Index tak v tretej hodine obchodovania po  víkende padol z 19 200 bodov na nové low – 18210 bodov a čoskoro bude pravdepodobne ešte nižšie.

1h Dow Jones Industrial Average

1h Dow Jones Industrial Average

Ani S&P 500 na tom nie je lepšie. Pred víkendom sa obchodovanie zastavilo na 2305 bodoch, dnes však po otvorení búrz prišiel rýchly pád pod 2200 bodov.

1h S&P 500

1h S&P 500

Ani Európa na tom nie je o moc lepšie. Prístup 750 miliárd nestačí na odraz odo dna. STOXX 50 však aspoň nepadol na nové dno. Vytvoril vyššie low a s trochou predstavivosti by sme mohli do grafu nakresliť stúpajúcu trendline.

1h STOXX 50

1h STOXX 50

Celkovo indexy za posledný mesiac spadli o takmer 40%. Pre porovnanie, počas krízy v roku 2008 to bolo takmer 60% (z 14 200 bodov na cca 6450 bodov). Vtedy však indexy padali podstatne pomalšie a nevznikali tak obrovské gapy.

Tu sú grafy indexu Dow Jones Industrial Average v roku 2008 a 2020:

Vyzerá to desivo však? A to sa ešte nič nedeje. Vo svete je podľa odhadov momentálne 350 000 nakazených, z toho v USA takmer 40 000. Až však pandémia prepukne naplno a zdravotníctvo exploduje pod návalom nakazených, bude to podstatne horšie. Tá najväčšia panika ešte len príde. Momentálne sú indexy na hodnotách z októbra 2016. Až toto skončí, budeme radi, ak sa udržíme na low krízy z roku 2008.

Koronavírus nakazil aj letecké spoločnosti – ako s ním bojujú?

Ako sa pripraviť na nadchádzajúcu krízu?

Nuž, ušite si nejaké rúška. Zachránia život nie len vám, ale aj ostatným. A nakupujte zlato. Veriť v takomto období kryptomenám sa nemusí vyplatiť. Iste, z Bitcoinu sa možno stane nová globálna mena, no s rovnakou pravdepodobnosťou môže padnúť aj na 100 $. Chcete to riskovať?

Jedinou peňažnou istotou v obdobiach krízy je po tisícročia staré dobré fyzické zlato. Ako ho však čo najvýhodnejšie nakúpiť a nespraviť pritom typické začiatočnícke chyby? O zlate tento týždeň chystáme webinár. Ak máte záujem zúčastniť sa, ozvite sa nám cez tento kontaktný formulár. Ešte máme tri voľné miesta.

[contact-form-7 id=”30860″ title=”Kontakt”]

Kríza bude mať tvrdý dopad na celý svet. Niektoré odvetvia však na nej budú profitovať. Sledujete náš seriál?

Technológie, ktoré vzídu z nadchádzajúcej krízy – AI, Umelá inteligencia