Ajay Banga, výkonný riaditeľ spoločnosti MasterCard, vysvetlil svoje obavy týkajúce sa Libry v rozhovore pre Financial Times. Odmietol Libru z dôvodu nedostatočnej transparentnosti a zároveň uviedol, že národné platobné systémy sú „skutočne hlúpe”.
Stúpajú vláde na prsty
Mastercard bol spolu so spoločnosťami Visa, PayPal a Stripe jedným zo zakladajúcich členov združenia Libra. Všetky štyri spoločnosti odišli zo združenia v októbri 2019 bez náležitého vysvetlenia.
Zdá sa, že nesúlad bol primárnou príčinou náhleho rozhodnutia. Kľúčoví členovia asociácie Libra sa údajne odmietli zaviazať „robiť niečo, čo nie je plne v súlade s miestnymi zákonmi”. Konkrétne Banga poukázal na pranie špinavých peňazí.
Ďalšou obavou bol obchodný model spoločnosti Libra. Združenie neudávalo, ako zarobilo peniaze, pričom Banga poznamenáva, že „keď neviete, odkiaľ sa peniaze zarobia, vyprodukujú sa spôsobom, ktorý sa vám nebude páčiť”.
Mohlo by vás zaujímať: Kontrakt JEDI – Ako sa podarilo Microsoftu poraziť jasného favorita?
Nakoniec si Banga všimol určité nezrovnalosti v tom, ako bola Libra prezentovaná. Hoci sa používa ako nástroj finančného začlenenia, použitie peňaženky Calibra „neznie správne”.
Bangovi sa však páči myšlienka globálnej meny.
Kritika vnútroštátnych platobných systémov
Výkonný riaditeľ spoločnosti Mastercard bol tvrdým kritikom každého predvídateľného pokusu o uskutočnenie vnútroštátnych platobných systémov.
Mohlo by vás zaujímať: Známe krypto-spoločnosti si vystrelili z Brexitu – Pozrite sa, ako!
Myšlienka znárodnenia platobných sietí existuje už dlhšie, avšak v súčasnosti sa začala spomínať pod zámienkou vytvorenia digitálnej meny centrálnej banky (CBDC).
Banga vysvetľuje: „Táto myšlienka mala nájsť spôsob, ako mať vnútroštátnu kontrolu nad určitými druhmi platieb, nie je nová – je to fantázia, ktorá sa deje už dlho.”
Ako príklady krajín, ktorých vlády sa pokúsili vybudovať takéto systémy uviedol Francúzsko, Austráliu, Brazíliu a Mexiko.
Podľa neho miestne siete fragmentujú údaje o transakciách potrebné na vykonanie analytickej práce. To sťažuje sledovanie zločinov v dobe, keď teroristi nerešpektujú hranice, tvrdí Banga.
Návrhy CBDC sú rôzne, ale s viac ako 70 percentami centrálnych bánk, ktoré zvažujú myšlienku vlastnej digitálnej meny, bude výsledná sieť pravdepodobne veľmi rozdrobená.
Čo čítať ďalej?
Jak si Bitcoin povede ve finanční krizi? – I ten nejčernější scénář je dobrý
Zdroj:
cointelegraph.com