Cena Bitcoinu sa odrazila a vrátila sa späť do pôvodnej formácie. To značí, že zatiaľ nemusíme panikáriť. Bitcoin Core klient má nový upgrade, ktorý defaultne využíva SegWit a na strane ETH zase pokračuje rozvoj DeFi. Napriek klesajúcej cene je trh zaplnený dobrými správami.
Bitcoin sa odrazil späť do formácie
Bitcoin má históriu radikálnych a nepredvídateľných pohybov. V poslednom roku sa však dejú nevídané veci. Po parabolickom raste prišla 50 % korekcia. V jeden deň Bitcoin dokonca zaznamenal pohyb o 40 %. To sú pomerne bláznivé čísla. Dobre to ilustruje úskalia nielen tradingu, ale aj hodlingu. Práca hodlerov je totiž ťažká drina. Kto má tú silu vydržať 50 % prepad a udržať si zdravý rozum?
K dnešnej situácii na trhu. Cena BTC krátko prerazila pod hranicu klesajúceho kanála. Následne sa však veľmi rýchlo odrazila smerom späť. Pri pohľade na dlhodobejšiu situáciu môžeme vidieť, že support z predchádzajúceho roka zatiaľ zafungoval a cena ho rešpektuje.
Z krátkodobého hľadiska sme tak opäť v klesajúcom kanáli. Smer trendu je stále jasný a to je jednoznačne dole. Na ďalšie pokračovanie však bude musieť cena preraziť cez silnejší support (modrý obdĺžnik).
Z dlhodobého hľadiska sú však čísla, ktoré kryptomeny vykazujú, stále veľmi pozitívne. BTC hashrate dosahuje nové ATH. Na trh vstupujú inštitúcie. Infraštruktúra sa vyvíja ako na strane burzovej, tak i na strane technologickej (BTC upgrade, Lighting network, ETH 2.0 a ďalšie). Dôvod na paniku tak nie je. Skôr sa trh snaží striasť tzv. slabé ruky.
BTC Core upgrade
Bitcoin Core prichádza s novým updatom. Kým sa pozrieme na to, čo nového prinesie update do sveta Bitcoinu, tak je najprv nutné si povedať, čo je Bitcoin Core. Ide totiž o free open-source softvér, ktorý slúži na tvorbu a prevádzku uzlov (node), z ktorých sa skladá BTC sieť. Zároveň slúži ako peňaženka, ktorá plne verifikuje platby.
Viac informácií – 3 fundamentálne dôvody, prečo Bitcoin padá
Ide o tzv. referenčnú implementáciu, od ktorej sa odvodzujú ostatné softvéry. V podstate je to určitá norma BTC sveta. Pôvodne bol Bitcoin Core známy len ako Bitcoin, ale nakoniec sa prešlo na prídomok Core, aby sa odlíšil od názvu Bitcoin, ktorý reprezentuje kompletnú sieť.
Nová verzia protokolu 0.19.0.1 prinesie niekoľko zmien. Pre používateľov bude najviditeľnejšia zmena defaultné používanie Bech32 adries. To znamená, že sa v rámci peňaženiek spoliehajúcich na Bitcoin Core bude automaticky používať SegWit. SegWit je nástroj, ktorý pomáha odľahčiť transakcie.
A digital currency that would survive a nuclear war: the full Bitcoin transaction history, all the way back to the genesis block, exists in over 9,000 copies located in over 90 countries — and that's just counting the copies running live.https://t.co/fbKKtJ6Uay
— Nick Szabo (@NickSzabo4) November 22, 2019
Bitcoin často čelí kritike, že jeho vývoj je pomalý, čo môže byť pravda v porovnaní s ostatnými projektmi, ktoré nenesú takú záťaž ako BTC. V predchádzajúcom tweete ilustruje Nick Szabo silu BTC. Vďaka rozloženiu nodov po celom svete je prakticky nemožné BTC poškodiť.
Živé debaty však pokračujú o tom, či si BTC udrží decentralizovanú náturu, pretože väčšina ťažiarov pochádza z Číny. Tri najväčšie pooly ovládajú približne 50 % siete, čo je riziko, ktoré BTC ohrozuje. Vysoká centralizácia ťažby by totiž znamenala, že Bitcoin stratí schopnosť rezistencie voči cenzúre.
DeFi na vzostupe – Trend, o ktorom musíte vedieť
Trendy sú v svete kryptomien kritické. Rôzne časové obdobia sa vyznačujú rôznymi trendmi, ktoré lákajú mnoho investorov. Kým rok 2017 bol v znamení ICO či obchodovania altcoinov, tak pre rok 2019 bol zatiaľ silný trend rozvoj DeFi. DeFi sú decentralizované financie a primárne to znamená decentralizované financie na ETH blockchaine.
Viac informácií – Bitcoin pôjde tento týždeň hore a mám na to dobrý dôvod + ANKETA
Decentralizované financie je pojem, ktorý nemusí byť na prvý pohľad pochopiteľný. Ide prakticky o finančné služby založené na smart kontraktoch s decentralizovanou podstatou. Služby ako Maker DAO či 0x spoločne budujú práve DeFi. Prakticky ide napr. o vytvorenie stablecoinu DAI či požičiavanie peňazí alebo budovanie Dexov (decentralizované burzy).
Na participáciu na DeFi je väčšinou nutné zamknúť svoje ETH mince. To je transparentné a určiteľné číslo. A práve počet zamknutých ETH mincí je na konštantnom vzostupe a aj napriek prepadu ceny kryptomien ďalej rastie. Ako je vidieť zo zdroja Defipulse, tak počet locknutých ETH dosiahol 2,7 milióna. Dominancia Maker DAO je potom 49 %.
DeFi tak prináša decentralizované, finančné služby. Tie sú pre budúcnosť kryptomien veľmi dôležité. DeFi má totiž potenciál vytvoriť komplexný systém, ktorý môže v budúcnosti nahradiť prakticky všetky finančné, centralizované inštitúcie. Výhoda potom bude v nezávislosti a rovnosti podmienok pre všetkých používateľov.
Čo čítať ďalej:
https://trading11.com/sprievodca-svieckovym-grafom-cast-2/
Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Adam K.