Mesiac nemá atmosféru a preto je aj pre život veľmi nepriaznivý. Lenže ten tam s veľkou pravdepodobnosť teraz je. Priletel totiž zo Zeme.
Izraelský tvrdý dopad
Izraelská sonda Beresheet bohužiaľ pri svojom pristátí na Mesiaci stratila kontakt s operačným centrom. Sonda sa tak pri pristátí dostala do nekontrolovaného pádu a misia bola nakoniec neúspešná. Lenže to nakoniec nemusí byť pravda.
Beresheet totiž viezla jeden špecifický náklad, ktorým boli tisíce pomaliek (tardigradov). Okrem iného majú prezývku aj vodné medvedíky – pre ich charakteristický vzhľad. Bacuľaté telo pripomína medveďa. Iba má o 2 páry nôh naviac a hlavu v tvare zvierača.
Tieto milimetrové tvory dokážu prežiť v neuveriteľné nepriaznivých podmienkach a aj preto ich môžeme nájsť vlastne po celom svete. A to aj na púštiach a iných, pre život nepriaznivých lokalitách.
Pomalky na Mesiaci
Možno sa pýtate, či pomalky na Mesiaci jednoducho nezomrú. Niektoré pravdepodobne áno, ale iné sa stihnú dostať do stavu, ktorý sa nazýva anabióza. Pomalky sa v podstate stanú super-odolnými.
Správy z gamingu: Spoločnosť Riot Games odtajnila novú hru – bude to klasická bojovka!
Vďaka tomu, že sa znížia objem vody v tele iba na 3 percentá a prejdú do stavu, keď využívajú iba 0,01 % energie, dokážu prežiť aj v extrémne nepriaznivých podmienkach. Takže Mesiac je pre nich teoreticky miesto, kde dokážu prežiť. Známe sú prípady, kedy pomalka žila v stave anabiózy až 120 rokov.
Normálny životný cyklus pomaliek však trvá približne jeden rok. Na Mesiaci ale môžu pokojne vydržať naozaj dlho, pretože vákuum ani extrémne nízke teploty im nerobia až také veľké problémy.
Roztomilé medvedíky? Naozaj nie!
Internet spopularizoval pomalky ako roztomilé mikroskopické medvedíky. Ale realita je úplne iná. Pomalky za život nakladú 30-40 vajíčok, ktoré ale tiež občas rovno zjedia, aby doplnili energiu. To dobrí rodičia robia len málokedy. Navyše, sú celkom nebezpečné aj samy pre seba.
Technológia: [TÉMA] Čínska spoločnosť Xiaomi dobíja svet. Vlastníte niektorý z jej produktov?
Jednou z potravín, ktoré pomalky zbožňujú, sú iné pomalky. Na Mesiaci sa ale žiadne hody konať nebudú. Pomalky sa budú musieť priviesť do stavu anabiózy a v ňom sú živočíchy neaktívne. Dokážu síce prežiť, ale rozhodne sa nemôžu replikovať alebo aktívne hľadať potravu. Pre navrátenie do pôvodného stavu je potrebná hydratácia a ako je známe, na Mesiaci je voda nedostatkovým tovarom.
Možno nás ale pomalky nakoniec prekvapia a ďalšie generácie astronautov ich nájdu za desiatky rokov, ako si pokojne spia na neživom povrchu a čakajú, kým zaprší. Mesiac má každopádne nových obyvateľov, ktorí tam nejakú dobu ešte zostanú.
Čo čítať ďalej:
Mastercard chystá veľké projekty – budú platby cez kreditnú kartu na blockchaine?
Zdroj:
theguardian.com
Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Adam.
Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame a Twitteri.