Bitcoin ako neregulované aktívum? Regulačné úrady v tom majú jasno

Okazio PCAnycoin mobil banner

Regulačné úrady pre Bitcoin (BTC) a ďalšie kryptomeny sa na celom svete vyvíjali rôznym spôsobom. Od priamych zákazov až po tzv. právne predpisy „priateľské voči kryptomenám”. Veľké množstvo štátov tvrdo pracuje na zákonoch, ktoré by regulovali alebo legalizovali kryptomeny. Najväčšia ekonomika sveta, USA, ešte nezískala vedúce postavenie medzi vládami, ktoré sa aktívne snažia regulovať túto novú technológiu.

Bitcoin ako kryptomena alebo komodita?

Niekoľko významných osobností a regulátorov sa nedávno vyjadrilo o kryptomenách a ich reguláciách. Julie Stitzel z Komisie pre komoditné futures a obchodovanie (CFTC) Heatha P. Tarberta, Timothy Paolini z NYU Blockchain a veľa ďalších odborníkov z oblasti priemyslu sa vyjadrilo k súčasnej situácii s reguláciou krypto a blockchainu v USA.

USA, dom ekonomickej sily na Wall Street a Silicon Valley, čelí niekoľkým výzvam pri vytváraní súdržného regulačného prostredia pre kryptomeny. Rôzne regulačné agentúry v USA majú rôzne postoje ku kryptomenám. Sieť vymáhania finančných trestných činov Ministerstva financií USA (FinCEN) už v roku 2013 klasifikovala Bitcoin ako „príklad decentralizovanej virtuálnej meny”. V nasledujúcom roku navrhla služba Internal Revenue Service (IRS) zaobchádzanie s Bitcoinom ako digitálnou menou a majetkom pre účely federálnej dane v USA. V roku 2015 určila Komisia pre obchodovanie s komoditami (CFTC), že v USA sú digitálne meny klasifikované ako komodity.

Kryptomeny stále ako neregulované aktívum

Julie Stitzel, viceprezidentka Centra pre konkurencieschopnosť kapitálových trhov v USA, má jasný názor na reguláciu kryptomien:

„História Spojených štátov v oblasti prijímania zmien a doplnenia právnych rámcov vo finančnom sektore vyústila do robustnej regulačnej štruktúry, ktorá umožňuje stabilitu trhu a efektívne riadi riziká. Aj keď trh s digitálnymi aktívami stále rastie, existuje riziko a obavy, že USA môžu zostať pozadu – chýba príležitosť na kultiváciu inovácií, vytváranie pracovných miest a rast ekonomiky pomocou rozvíjajúcich sa technológií.”

John S. Wagster si myslí, že regulačné zákony pre kryptomeny sa budú postupne rozvíjať:

„Vládne subjekty USA z veľkej časti povoľujú, aby sa regulácia kryptomeny postupne vyvíjala z existujúcich zákonov. Niektoré zákony boli zavedené v osemdesiatych rokoch a sú doteraz nezmenené namiesto toho, aby navrhovali nový regulačný rámec.”

Začiatkom tohto leta Komisia pre cenné papiere (SEC) a Úrad pre reguláciu finančného priemyslu (FINRA) spoločne načrtli otázky týkajúce sa dodržiavania regulačných predpisov pre osoby kupujúce kryptomeny. SEC sa vyjadrila, že kryptomeny by mohli byť reálne považované ako digitálne aktívum. V dôsledku zložitých právnych a daňových požiadaviek, uložených niekoľkými regulačnými agentúrami USA, z ktorých niektoré boli vymenované vyššie, USA stále nemajú jasný regulačný rámec pre kryptopriemysel na federálnej úrovni.

 

Zdroj:
cointelegraph.com

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame a Twitteri.

Kvakomat PC bannertxb
Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.