Dnes si od Fibonnaciho, grafov, indikátorov a rôznych patternov trochu oddýchneme a zameriame sa na tri kľúčové pojmy, ktoré vám môžu pomôcť pri chápaní pohybov na kryptomenových trhoch.
Stoploss hunting
Stoploss hunting je pojem, v ktorom traderi (najmä veľryby, ktoré majú moc „manipulovať” alebo ovládať trh) útočia na stoplossy, pretože vedia, kde sa zhruba stoplossy dávajú. Často je to o jednej sviečke, ktorá má obrovské knôty (zvyčajne najmä smerom dole). Ide o akýsi typ fake breakoutu, ktorý spôsobuje škody najmä malým investorom.
Prečo by to ale robili? Jednoducho preto, že straty malých investorov (tých, ktorí majú stoplossy) sú zisky pre dané veľryby a veľkých obchodníkov. Veľmi často sa vyskytujú najmä v čase, kedy je výrazný pohyb do strany. Stoploss hunting nie je možné robiť na iných marketoch ako na kryptomenových. Je to kvôli tomu, že je to malý trh, ktorý je ľahko manipulovateľný.
Short squeeze
Short squeeze si viete pozrieť alebo nájsť na grafe BTCUSD longs alebo shorts. Aj v tomto prípade platia tie isté pravidlá ako na klasických grafoch. Short squeeze opisuje situáciu, kedy Bitcoin začne rásť preto, lebo počet short pozícií (na grafe BTCUSD Short) rapídne klesne. To jasne vyjadruje, že nie je odpor voči rastu Bitcoinu práve kvôli tomu, že počet short kontraktov rapídne klesol.
Opačná situácia je samozrejme long squeeze, kedy padne počet longov a tak cena začne výrazne klesať smerom nadol. Longy už nebránia tomu, aby cena padla smerom dole a tak prichádzajú na scénu medvede.
Bitcoin Historical Volatility Index
Volatilita (miera kolísania ceny) je jeden z veľmi známych pojmov najmä v krypto svete. Práve kvôli tomu, že trh s kryptomenami je malý (ako som už spomínal vyššie), tak volatilita je často veľmi veľká. Už niekoľkokrát sme boli svedkami situácie, keď počas týždňa sa cena BTC pohla o desiatky percent.
Ako to však viete využiť vo svoj prospech? Veľmi jednoducho. Stačí sa pozrieť na graf Bitcoin Historical Volatility Index, ktorý vám presne poukáže na to, v akom veľmi volatilnom období sa nachádzame. Samozrejme, keďže ide o klasický graf, tak na ňom platia aj indikátory, patterny a podobne.
Záver
Aj keď sme si dnes nevzali na mušku žiadny nový indikátor alebo pattern, veríme, že aj dnešný článok bol pre vás prínosný a nepochybne veľmi dôležitý. Všetky informácie, o ktorých tu hovoríme, vám môžu pomôcť v tom, aby ste viac chápali situáciu na trhoch. Každá informácia vás teda môže posunúť ďalej v začiatkoch vašej traderskej kariéry.