Od jednej z najväčších kríz všetkých čias ubehlo viac ako 10 rokov, no určite ešte nie je úplne zabudnutá. Jej dopady sú citeľné stále napríklad v niekoľkých štátoch Európy, Južnej Ameriky alebo Ázie. Nepochybne išlo o jedno z najväčších pochybení menového a monetárneho systému, ako ho poznáme. Avšak bol niekto za tento obrovský prešľap (ak by som to mal povedať naozaj zjemnene) zodpovedný a potrestaný?
Bol vôbec niekto potrestaný?
Nejdeme sa teraz zaoberať tým, prečo kríza vznikla, ako sa rozšírila alebo kde konkrétne nastali problémy (aj keď v budúcnosti sa na to určite pozrieme, pretože tam kde skončila táto kríza, začali kryptomeny).
Dnes sa ideme pozrieť iba po stopách ľudí, ktorí boli evidentne zodpovední za to, že celý svet utrpel najhoršiu ekonomickú krízu od roku 1929, no aj napriek tomu sa takmer nikto z nich nedostal do väzenia. Ako je to možné? Odpoveď nám poskytne človek, ktorý sa do väzenia na istý čas dostal, no nenapáchal ani zďaleka toľko škôd ako mnohí predstavitelia bánk, politici alebo ľudia z Wall Street.
Philip Baker – väzenie na 8 rokov
Jedným z mála ľudí, ktorí boli nielen zatknutí, ale aj usvedčení a následne uväznení za podvody, bol Philip Baker. V predkrízovom čase pôsobil ako jeden z partnerov hedžového fondu, ktorý počas krízy stroskotal. Pre svoj fond mal ukradnúť niečo málo pod 300 miliónov dolárov.
„Ľudia sa ma pýtajú, prečo som to spravil. Dôvody som mal na to také isté ako všetci ostatní. Snažil som sa chrániť svoju rodinu, peniaze a moc. Všetci to robia, či nie? Koľko ľudí vám povie, že nie nechcem moc alebo peniaze a odíde? Nikto to nespraví.”
A na to doplatil práve Philip Baker, ktorý bol odsúdený na 20 rokov väzenia, avšak po ôsmom roku bol prepustený za vzorné správanie a následnú pomoc pri boji proti finančným zločinom. Motiváciu má na tento boj skutočne veľkú, pretože ako on sám hovorí, nikto z tých podstatných ľudí zatknutý nebol.
„Ani jeden z Wall Street predsedov a riaditeľov nebol zatknutý a nešiel do väzenia napriek tomu, že je absolútne evidentné, že v spojení s politikmi boli tieto osoby priamo zodpovedné za vypuknutie finančnej krízy.”
Súhlasí s ním aj David Enrich, jeden z hlavných finančných redaktorov pre New York Times. Ten povedal, že čas od času sa stane, že do väzenia nejdú tie najväčšie ryby. Avšak, aby bola „verejnosť spokojná”, niekoho zavrieť predsa len musia. A presne to bol prípad Bakera. Avšak ten ani zďaleka nestál na vrchu pyramídy, ktorá spôsobila celú finančnú krízu.
Richard Fuld – CEO Lehman Brothers a „utešený kriminálnik”
Meno, ktoré ste pravdepodobne nikdy nepočuli (alebo si ho minimálne nepamätáte). Garantujem vám ale, že už si ho zapamätáte, pretože tento človek okradol všetkých z nás a spokojne si žije svoj život ďalej z nakradnutých peňazí.
Richard Fuld bol v predkrízovom období CEO banky Lehman Brothers, jednej z najväčších finančných inštitúcii na svete, ktorej kolaps (15.septembra 2008) spôsobil najväčší pád na akciových trhoch od pádu dvojičiek (9/11).
Je dokázateľné, že nerozumné (dalo by sa povedať, že až extrémne nebezpečné) hospodárenie nielen tejto banky v čase pred krízou spôsobilo, že v roku 2008 došlo k najväčšiemu kolapsu finančných trhov v novodobej histórii. Jedným z ľudí, ktorí za to majú byť zodpovední, je pochopiteľne aj Richard Fuld, ktorý mal dávno sedieť vo väzení. Myslíte si ale, že sa tak stalo?
Samozrejme, že nie. Okrem toho, že Dick Fuld (ako sa mu zvyklo hovoriť) je na slobode, tak nielenže stále pokračuje a pracuje vo finančnom sektore, ale (teraz sa držte) dostal aj odstupné, ktoré mu spoločnosť Lehman Brothers vyplatila (rok pred krízou bol oficiálny zverejnený plat tohto bankára cez 22 miliónov dolárov).
To, čo nakradla banka Lehman Brothers a čo si na svojom odstupnom vyplatili, sa s prípadom Philipa Bakera nedá ani porovnať. David Enrich sa vyjadril, že v prípade Philipa Bakera ide o centy v porovnaní s nakradnutými peniazmi veľkými celosvetovými bankami, akou bola aj Lehman Brothers. Takisto povedal, že ide o klasický príklad toho, kedy sa „spravodlivosť” rozhodne dať si skratku. Namiesto toho, aby boli obvinení tí najzodpovednejší, sú obvinení tí, ktorí budú najjednoduchšie usvedčení.
Záver
Aký spraviť k tomuto záver? Povedať, že trestu sa zase vyhli tí ľudia, ktorí by mali doživotne sedieť? Ale veď na to sme my na Slovensku určite zvyknutí, nie? Avšak jedna dobrá vec z krízy určite vzišla. A tou bolo hľadanie alternatívy voči finančnému systému, ktorý pripravil o prácu viac ako 30 miliónov ľudí. Pevne verím, že všetci dobre viete, akú alternatívu myslím!
Čo čítať ďalej?
Bitcoin za 12 000 je aktuálne v hre – AB=CD – Skúška 6. týždeň
Zdroj:
aljazeera.com