Čo hovoria RSI a MACD na aktuálny stav Bitcoinu – Skúška – Denník 3. týždeň

Denník začínajúceho tradera Analýza Bitcoinu a Ethereum.
Analýza Bitcoinu a Ethereum. Zdroj: shutterstock.com/PeachShutterStock
Best Wallet PCBitmarkets

Aj tento týždeň zakončím denník skúškou, v ktorej si vyskúšam RSI a MACD. Aby som sa však zbytočne neplietol, budem používať iba RSI a MACD. Nebudem ich zatiaľ spájať so žiadnymi inými indikátormi (okrem samotného pohybu ceny hore a dole) a ani nebude hľadať supporty, rezistencie ani patterny. Samozrejme, že ultimátny cieľ je potom využívať ich spolu, ale teraz sa budeme sústreďovať iba na tie dva indikátory, ktoré sme sa učili v posledných dvoch dňoch.

BTC/USD

Keďže som nedostal žiadne špeciálne prosby z vašich radov, tak sa budeme pozerať na kryptomenové klasiky. A tou prvou je nepochybne Bitcoin a dolár. Čo nám teda hovoria tieto dva indikátory na 4H grafe najväčšej kryptomeny?

Zdroj: tradingview.com

No a žiaľ, aj RSI aj MACD sú aktuálne v priemerných číslach. Žiadne extrémy ani väčšie výkyvy (prípadne výrazné divergencie, ktoré by stáli za povšimnutie). RSI je dokonca na hodnote 52, čo je takmer úplný priemer. Chcem však preto upozorniť na 3 obdĺžniky, ktoré som zvýraznil. Zelený v sviečkovom grafe znázorňuje korekciu, ktorá nastala po minulotýždňovom raste. Oranžový je na RSI grafe a ukazuje, ako veľmi bol Bitcoin prekúpený (hodnoty až okolo 91), čo mohlo predznačovať korekciu. MACD bol rovnako veľmi bearish, avšak k pretnutiu kĺzavých priemerov prišlo až o deň neskôr ako korekcia reálne začala. A práve na to som upozorňoval už včera pri opise MACD, kedy som povedal, že oproti RSI ide o lagging indicator (oneskorený indikátor). To sa potvrdilo aj na tomto grafe.

Ak nechcete aby vám ušiel môj denník zaoberajúci sa začiatkami v obchodovaní, kliknite na náš Facebook alebo na kryptomagazin.sk.

XRP/BTC

Ripple som v svojich skúškach ešte nemal. A keďže ide o tretiu najväčšiu kryptomenu je jasné, že takúto chybu treba napraviť. Navyše, ako uvidíte na dennom grafe na burze Binance, RSI aj MACD vyzerajú oveľa zaujímavejšie ako je to v prípade páru BTC/USD.

Zdroj: tradingview.com

Tu je situácia trošku inakšia ako v prípade Bitcoinu. Ripple bol evidentne ešte pár dní dozadu „prepredaný” a to sa ukázalo aj na cene, kedy XRP mierne vyrástol voči Bitcoinu. Celkovo je však aktuálne jasne v downtrende a to je dôvod, čo podporujú aj hodnoty RSI aj MACD. Oranžový obdĺžnik na RSI grafe však poukazuje na to, že Ripple sa ešte môže pokúsiť dostať vyššie. Je totižto na veľmi nízkych hodnotách. Pomôcť by tomu mohlo aj MACD, ktoré akoby naznačovalo pretnutie kĺzavých priemerov už čoskoro (modrý obdĺžnik). Ani jeden z týchto indikátorov však nie je v úplných extrémoch a tak spraviť rozhodnutie iba na základe RSI a MACD by bolo nezodpovedné.

Záver

Zajtra sa môžete tešiť na oddych od denníka. Od pondelka nás ale čakajú pomerne komplikované témy a tak veľmi odporúčam oboznámiť sa úplne so všetkým, čo sme doteraz robili. Ak by ste mali nejaké nejasnosti, napíšte nám sem alebo do komentárov na Facebook.

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame Twitteri.

txbtxb
Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.