Doteraz nepredstaviteľná budúcnosť sa blíži míľovými krokmi. Na jednej strane budeme mať ulice osvetlené samotnými stromami a na strane druhej budú družice s pohonom na 400 rokov.
Strom ako lampa
Vedcom zo známej univerzity MIT sa podaril prelom v práci s rastlinami. Miestnym vedcom sa totiž podarilo do kvetu implementovať nanočastice, vďaka ktorým táto rastlina svietila hneď niekoľko hodín.
Informácie o ETH – Musk a Buterin na Twitteri – Kam sa bude Ethereum vyvíjať
Princíp svietiacej rastliny je veľmi podobný tomu, kvôli ktorému svietia svetlušky. Vďaka enzýmu luciferáza, ktorý sa vyskytuje u svetlušiek, sa rozsvietila aj kvetina. Pomocou nanočastíc implemetovaných do rastliny sa podarilo vytvoriť svetlo na 4 hodiny.
Zatiaľ ide iba o experiment, ale jeho dosah môže byť obrovský. Už teraz sa špekuluje, či by sa dala technológia využiť na prirodzenejšie osvetlenie miest. Od takého pokroku sme zatiaľ ďaleko, ale bol by to rozhodne zaujímavý pohľad.
Energetický zdroj na 400 rokov
Britským expertom z Národného jadrového laboratória sa podaril prelom vo výrobe elektriny pomocou jadrovej reakcie. Vďaka vysoko rádioaktívnemu prvku ameríciu sa britským vedcom podarilo zatiaľ rozsvietiť malú žiarovku.
Hoci rozsvietenie malej žiarovky nie je najväčším úspechom, tak metóda, ktorou toto vedci docielili, je prelomová. Vďaka ameríciu by sa po novom mohli vesmírne sondy spoľahnúť na zdroj energie nezávislý od slnka.
S takýmito špecifickými vlastnosťami by bolo možné tento zdroj elektriny využívať až 400 rokov. To by bolo naozaj príhodné na cesty do hlbokého vesmíru alebo pre vozidlá skúmajúce iné planéty. Tie by sa potom nemuseli spoliehať na slnečnú energiu, ktorá je výrazne závislá od miestnych podmienok.
Zdroj:
thespaceacademy.org
Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Kracik A.
Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame a Twitteri.