Týmto článkom celý seriál uzavrieme, ale samotná téma regulácií zostáva otvorená. Ako sme si stanovili už v prvom dieli, chceme hlavne vyvolať diskusiu a skúsiť odhadnúť, ako k tomu budú pristupovať politici, resp. ako by asi mohli či mali. Zaujímala nás otázka, čo sú to vlastne kryptomeny. Sú to komodity? Akcie? Peniaze? Niečo úplne nové a iné? Alebo zo všetkého trochu?
Predchádzajúce diely:
Kryptomeny si zaslúžia vlastnú kategóriu
Poslednou možnosťou, ako by mohli byť kryptomeny v budúcnosti definované, je formou vlastnej kategórie. Táto možnosť sa javí ako najlepšia. Kryptomeny môžu mať vlastnosti všetkých možností, ktoré sme v tomto seriálu spomenuli. Skôr ako vyčlenený druh majetku, ktorý sa dá zaradiť do súčasných kategórií, ide o novodobú formu peňazí, akcií, poťažmo samotnú technológiu, ktorá má potenciál zmeniť celú ekonomiku.
Preto ich taktiež nie je možné úspešne zaradiť ani do jednej zo súčasných kategórií. Niektoré kryptomeny síce môžu spĺňať niektoré znaky komodity, tovaru, cenných papierov, či mien, ale všetky kryptomeny všeobecne celkom určite nie je možné definovať ako meny, zásoby, či akcie. To skrátka nie je možné, pretože ich vlastnosti uvedené kategórie kombinujú a presahujú. A to ako v rámci množiny všetkých kryptomien, tak i na úrovni jednotlivých konkrétnych projektov.
Kryptomeny a dane
„Prechovávam nádej, že za tri milióny rokov, čo sme preč, ľudstvo prestalo bojovať, vyliečilo všetky choroby a podarilo sa mu zjednodušiť formulár daňového priznania.”
Citát zo seriálu Červený trpaslík.
Jedným z dôvodov, prečo by politici mali vôbec právne riešiť kryptomeny, sú nepochybne dane. Užívateľom kryptomien by sa uľavilo, keby sa niekto zo zákonodarcov v ich krajine prejavil ako múdry politik a vytvoril by jednoduchý zákon, ktorý by riešil túto problematiku tak, aby predovšetkým drobní investori a užívatelia kryptomien mohli ľahko zaplatiť dane za férových podmienok.
Ako by sa mohlo zdaňovať?
Uvedieme len niekoľko príkladov, ako by mohol vyzerať taký ideálny zákon o zdanení kryptomien. Použitie kryptomien na platbu v obchode by sa malo do určitej čiastky úplne oslobodiť. Rovnako tak trading s výnimkou profesionálov, podobne ako je to u stávkujúcich, ktorí dane taktiež neplatia. Pri dlhodobom držaní kryptomien by sa malo v zákone jednoznačne stanoviť zdanenie príjmu až po jeho výbere vo fiat mene, poprípade nákupe nad stanovený limit.
Dobre urobený, jednoduchý, spravodlivý a jasný daňový zákon, ktorý sa nebude príliš často meniť je vždy oveľa lepší a účinnejší, než vynakladanie miliónov a miliard na trestanie neplatičov daní. Trúfam si tvrdiť, že veľa ľudí by daň zo zisku z nákupu a predaja kryptomien radi zaplatili, trebárs pre dobrý pocit a čisté svedomie, ale namiesto toho, aby sa púšťali do krkolomného procesu a riskovali nezmyselné prieťahy a opletačky, tak radšej nezdania nič. Možno ani nevedia, ako to majú urobiť.
Súvisiaci článok: Dánská daňová agentúra prenasleduje 2700 investorov.
Záver
Štát chce vyberať dane a je úlohou politikov, aby zaistili, že sa dane vyberú podľa možností čo najefektívnejšie, s čo najmenším ekonomickým vplyvom a byrokratickou záťažou na ľudí a podniky v danom štáte a aby tieto peniaze boli využité čo najlepšie. Ako dobre sa im to zatiaľ darí, nebudeme radšej komentovať. Zostáva už len konštatovať, že za vybrané dane by bolo na mieste aspoň vytvoriť dobré zákony a zapracovať na zefektívnení štátnej správy. Kryptomeny by paradoxne i tu mohli pomôcť.
Naše najnovšie video:
Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame a Twitteri.
Článok je preložený z originálu, ktorý pre český Kryptomagazín napísal Kytka.