[BitcoinTalk] Prvá veľká bitcoinová krádež a puzzle za 3,5 BTC

Okazio PCBitmarkets

Dva neuveriteľné príbehy sme vám už prerozprávali a pripomenúť si ich môžete tu (Hal Finney a jeho príbeh) a tu (chlapík, ktorý kúpil 250 000 BTC za menej než 3000 dolárov). V tomto článku nás čakajú rovno dva príbehy a môžete sa tešiť na zaujímavé čítanie.

#2 Prvá nahlásená veľká bitcoinová krádež (1. miesto v rebríčku najnavštevovanejších vlákien)

Ak máte záujem prečítať si celé vlákno, tu je priamy odkaz.

Je 13. júna 2011 08:47:05 a používateľ allinvain začína nové vlákno týmito slovami:

„Ahojte, som úplne zničený. Práve som sa zobudil a vidím, že veľká časť mojich Bitcoinov bola presunutá na nasledujúcu adresu 1KPTdMb6p7H3YCwsyFqrEmKGmsHqe1Q3jg. Mám chuť sa zabiť… Snažil som sa obnoviť moju peňaženku zo zálohy, ale to pochopiteľne nefunguje, pretože transakcia už bola overená… Ak máte niekto nejaké nápady, čo môžem urobiť, tipy na rôzne nástroje a vlastne čokoľvek, čo by mi mohlo pomôcť, prosím, podeľte sa so mnou o ne…”

Mince mu boli odcudzené z jeho Slush pool účtu. V tej dobe hodnota ukradnutých BTC činila cca pol milióna dolárov, v dnešných cenách je to pochopiteľne ešte omnoho viac.

Mohlo by vás zaujímať: 200 rokov stará metóda vystopuje „špinavé” Bitcoiny

Vďaka prispievateľom na BitcoinTalk veľmi rýchlo zistil, čo väčšina z vás iste už dávno vie. Základnú pravdu, že ukradnutý Bitcoin už navždy ukradnutým Bitcoinom zostane a neexistuje spôsob, ako ho vrátiť pôvodnému majiteľovi. Allinvain pripustil, že to bola jeho vlastná nedbalosť, ktorá vyústila do tejto tragickej krádeže, ale strata pol milióna dolárov je predsa len dosť drsný spôsob, ako sa naučiť lekciu z bezpečnosti.

Zdá sa, že išlo o prvý prípad odcudzenia Bitcoinov v takomto veľkom rozsahu. Užívatelia fóra začali vymýšľať rôzne spôsoby, ako by šlo ich bitcoinové mince ochrániť. Rôzne šifrovacie metódy, ukladanie mincí do vyhradených operačných systémov (ako je napríklad Linux na flash disku) a ďalšie. Mnoho z týchto nápadov sa neskôr skutočne použilo a stali sa súčasťou bezpečnostného portfólia balíku služieb, ktoré sú dnes ponúkané.

Tip redakcie: Veľký prehľad všetkých hackov zameraných na kryptomeny

Strata (pre užívateľa allinvain určite strašná) mala ale na Bitcoin ako taký aj jeden pozitívny dopad a nemalá časť ľudí začala brať bezpečnosť konečne naozaj vážne. Bohužiaľ, niektorí ľudia sú nepoučiteľní a stále uchovávajú svoje BTC v jedinej peňaženke, často na vlastných, mizerne zabezpečených počítačoch pripojených k internetu.

#1 Hádanka, ktorej úspešný riešiteľ dostane 3,5 BTC (vlákno s najväčším počtom reakcií)

Ak máte záujem prečítať si celé vlákno, tu je priamy odkaz.

ARG puzzle

Toto je puzzle, presnejšie povedané ARG puzzle. Po jeho správnom vylúštení získate privátny kľúč. Cenou je 3,5 BTC (v dobe zverejnenia išlo o cca 2100 dolárov). To znie ako výzva!

A určite aj bola; iba počas prvých 15 dní sa vo vlákne objavilo viac než 2200 komentárov od ľudí, ktorí sa zúfalo snažili túto hádanku vyriešiť. Víťazom sa nakoniec stal používateľ skrývajúci sa pod prezývkou „GateKeeper”.

A čo vy, pokúsite sa túto hádanku tiež vylúštiť?

Nemalo by vám uniknúť: Žijeme v úžasnej dobe, nebuďme slepí

Záver

V našej minisérii sme vám ukázali 4 zaujímavé vlákna. Štyri príbehy, ktoré veríme, že stáli za prečítanie, a v ktorých sme sa vrátili do dávnej minulosti, kedy ešte Bitcoin stál iba zlomok dnešnej ceny. Ďakujeme za pozornosť a možno (v prípade záujmu) sa znovu stretneme pri ďalšom pokračovaní.

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame a Twitteri.

Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Radek.

Zdroj:
99bitcoins.com

Kvakomat PC bannerOkazio mobil
Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.