Asi najlepším príkladom znepokojenia zahraničných firiem na pôde Slovenska je Nemecko. Tridsať najväčších nemeckých firiem totiž zaznamenalo za rok 2022 tržby v hodnote 30 % slovenského hrubého domáceho produktu (HDP), uvádza denník Trend. Patria sem firmy ako Lidl, Kaufland, Continental, Volkswagen a Slovak Telecom. Investori si už začínajú všímať deficit štátneho rozpočtu.
Nemecké firmy vnímajú zlé hospodárenie vlády
Už skôr sme vás informovali, že Slovensko je 4. najzávislejšou ekonomikou od Nemecka hneď po Českej republike, Holandsku a Maďarsku. A túto závislosť vidieť takmer v každej oblasti. Nemecké firmy na Slovensku v minulom roku zaplatili dane v hodnote 567 miliónov eur a odvody na úrovni 811 miliónov eur. Pre porovnanie, z 300 najväčších firiem tvorí časť daní a odvodov 22 % slovenských spoločností a až 20 % nemeckých.
Z týchto faktov vyplýva, že nemeckí investori sú pre Slovensko nesmierne významní, no začínajú byť znepokojení. Medzi základné faktory, ktoré negatívne ovplyvnili sentiment investorov patrí rast cien energií, pokles spotrebiteľského dopytu a pomalá globálna obnova. To sú ale faktory, ktoré trápia väčšinu európskych krajín. Na Slovensku si však už investori všimli hospodársku politiku vlády.
Zarábaj aj ty na raste kryptomien.
Začni ich nakupovať na Binance a získaj 100 dolárový vstupný bonus.
Deficit Slovenska je kritický
Zahraniční investori si všímajú ako sa slovenská vláda stavia k súčasnému stavu verejných financií. Ak totiž vláda rozdáva peniaze, ktoré nemá, musí si požičať. A ak si požičia, zadlženosť krajiny stúpa a s ním aj rast úrokových sadzieb, za ktoré si požičiavajú nie len fyzické osoby, ale aj firmy.
Napriek tomu, že verejné financie potrebujú okamžitú konsolidáciu, nová vláda sa rozhodla, že bude pokračovať v rozdávaní peňazí v podobe 13. starobného dôchodku v zásadne vyššej sume 600 eur. Kritici tvrdia, že rovnaký dôchodok by nemal dostať každý penzista a rozdávať by sa malo predovšetkým u tých, ktorí to nutne potrebujú.
Ku koncu októbra deficit dosiahol 5,191 miliardy eur. Medziročne ide o nárast 200 % (3,458 miliardy eur). Hlavným problémom sú práve extrémne vysoké výdavky v podobe rôznych plošných opatrení, ktoré sa realizovali ešte za predošlej vlády. Nová koalícia však zatiaľ v tomto trende pokračuje.
Na stav verejných financií Slovenska poukázala aj Európska komisia. Pre rok 2024 nám predpovedá deficit až na úrovni 6,5 % a zároveň zvýšenie pre rok 2023 na úroveň 5,7 % HDP. Ide o najhoršiu hodnotu v celej Európskej únii. Druhé najhoršie je Rumunsko (5,3 %) a nasleduje Belgicko (4,9 %).
Mohlo by ťa zaujímať: Nemecko má vážny problém. Tento sektor začal kolabovať