Sektor bytovej výstavby v Nemecku začal kolabovať. Nové objednávky sa rušia a stavebné náklady rastú, uvádza správa Euronews. Až 22 % firiem čelilo v októbri zrušeným objednávkam. Ich počet klesol už dvadsiaty mesiac po sebe. Cieľ kancelára Olafa Scholza v podobe 400 000 nových domov pre Nemecko je tak v priamom ohrození.
Nemecko má vážny problém v stavebníctve
Sektor bývania tvorí až 7 % celkového hrubého domáceho produktu (HDP) krajiny. Podľa európskej federácie stavebného priemyslu je až 81 % nemeckých spoločností ohrozených rastúcimi cenami materiálov a energií. Približne 67 % firiem uviedlo, že majú nedostatok kvalifikovanej pracovnej sily. Už od roku 2020 sme svedkami zastavenia rastu stavebného priemyslu v Nemecku.
Jedným z hlavných dôvodov je pokles dopytu po vlastnom bývaní v dôsledku vysokých úrokových sadzieb. Inflácia však predražila aj stavebný materiál v dôsledku vypuknutia vojny na Ukrajine. Ďalším faktorom je nárast nákladov na dopravu. Zamestnanosť v stavebníctve taktiež značne zaostáva za ostatnými odvetviami v Nemecku.
Ceny nemeckých pozemkov na výstavbu narástli od roku 2010 vo veľkých mestách až o 160 %. Čo je ale horšie, vyhliadky na budúce roky neukazujú zmenu. Tento vývoj značne komplikuje proces investovania do sektoru, keďže spoločnosti čelia vysokým nákladom a znižujúcim sa ziskom.
Zarábaj aj ty na raste kryptomien.
Začni ich nakupovať na Binance a získaj 100 dolárový vstupný bonus.
Zelená politika brzdí ekonomický vývoj
V konečnom dôsledku spomaľovala rast stavebníctva aj prísna regulácia EH 40 v oblasti energeticky úsporných budov. Reakcia developerov na seba nenechala dlho čakať a mnohí z nich pozastavili alebo odložili výstavbu. Následne vláda nové opatrenia ihneď stiahla.
Práve energetická politika, ktorá tvrdo presadzuje obnoviteľné zdroje, je jedným z hlavných dôvodov, prečo je nemecká ekonomika na pokraji recesie. Ukončenie výroby elektriny z jadra spôsobuje nárast cien energií a sťahovanie firiem do zahraničia. Napriek tomu je krajina stále závislá od tradičných energetických surovín. V dôsledku toho Inštitút pre ekonomický výskum v Halle (IWH) predpovedá v tomto roku zníženie nemeckého HDP o 0,5 %.
Slovensko je od Nemecka značne závislé
Už skôr sme informovali, že Slovensko je od Nemecka štvrtou najviac závislou krajinou v rámci Európy hneď po Česku, Holandsku a Maďarsku. Preto by vývoj ekonomiky v najväčšej európskej ekonomike mal zaujímať aj Slovákov. Až 17 % importu Slovenska tvorí Nemecko, zatiaľ čo export tvorí dokonca 20 %.
Mohlo by ťa zaujímať: Nemecká ekonomika sa topí v problémoch. Priamo tým ohrozuje Slovensko