Predaj liekov čakajú zmeny. Kúpime si ich čoskoro aj mimo lekárne?

Kategorie: Ekonomika
U našich susedov kúpite lieky aj na pumpe
U našich susedov kúpite lieky aj na pumpe. Zdroj: shutterstock.com/i viewfinder/Scharfsinn

Dostupnosť liekov je na Slovensku výhradne v lekárenských zariadeniach, pričom tie bez predpisu by mohli byť dostupné aj v supermarketoch alebo na pumpách. Téme sa venoval portál HNonline.

Lieky bez predpisu kupuje čoraz viac Slovákov. Len pre porovnanie, v roku 2022 sme za ne dokopy zaplatili 280 miliónov eur, o rok skôr to bola zas čiastka 230 miliónov eur. Najobľúbenejším artiklom bol liek proti bolesti – Paralen.

Problém však je, že ich predaj je obmedzený len na lekárne, pričom v zahraničí to už dávno nie je bežná praktika. V susednej Českej republike sa predávajú lieky aj na pumpách, čo je pre vodičov mimoriadne výhodné.

Predaje liekov čakajú veľké zmeny

Predaje liekov čakajú veľké zmeny. Zdroj: shutterstock.com/PeopleImages.com – Yuri A

Snahu o zmenu má napríklad sieť drogérií DM. V bratislavskom Auparku by sme sa mali čoskoro dočkať prvej lekárne v predajni. Avšak, ako spomína konateľ firmy Martin Podhradský, pre túto potrebu je nutné splniť množstvo legislatívnych a technických podmienok.

Zatiaľ nejde o plánovanú expanziu, pretože o prípadnom rozšírení rozhodne záujem v tejto modelovej predajni. Podľa jeho slov bola inšpiráciou sieť predajní Dr. Max.

Avšak, od pohodlia nakupovania liekov bez receptu aj mimo lekární máme zrejme ešte ďaleko. Aj keď je tento koncept veľmi zaujímavý, tak v ceste mu priamo stojí komplikovaná slovenská legislatíva. V nej sa totiž priamo spomína, že lieky sa nemôžu predávať mimo lekární.

O predaj voľnopredajných liekov aj mimo lekární sa už viac ako 15 rokov snaží Zväz obchodu. V medziach Európy by nešlo o až tak liberálny krok, pretože podobný systém, okrem už vyššie spomínanej Českej republiky, funguje aj vo Fínsku, Dánsku, Írsku, Veľkej Británii a Holandsku.

Táto téma pritom nie je úplnou novinkou, už v roku 2011 sa jej venovala garnitúra pod vedením vtedajšej premiérky Ivety Radičovej. Rezort financií to mal v programe reforiem, avšak nenastala žiadna zmena.

binance
97%

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance.

Najlepšej a najlacnejšej burze na svete.

Sponzorovaný obsah

Budúcnosťou sú zrejme veľkoformátové lekárne

Výkonný riaditeľ siete lekární Dr.Max Marián Jánoš v rozhovore pre portál HNonline povedal, že tento koncept má potenciál, pričom v prvom štvrťroku 2024 sa jedna taká predajňa otvorí v bratislavskom Avione. Podobné predajne má Dr. Max v Rumunsku a Srbsku.

Uvidíme, ako tento koncept Slováci prijmú, a či sa im nebude zdať trh presýtený lekárňami. Problémy sú skôr v prostredí obcí, kde buď bežná lekáreň absentuje, alebo má tak skrátené otváracie hodiny, že si obyvatelia po príchode z práce už lieky nekúpia.

Domáci si tak musia naplánovať kúpu liekov napríklad v mestách, kde chodia väčšinou za prácou či nákupom, alebo musia počkať do druhého dňa, čo nie je vždy efektívne a účelné.

Prečítajte si aj: Slováci prestali nakupovať a ekonomika sa prepadá. Zachránia Slovensko automobilky?

Najčítanejšie články

1

Jeden z najväčších zamestnávateľov ohlásil masívne prepúšťanie

2

Na Slovensku vyrastie nové obchodné centrum. Poteší obyvateľov tohto mesta

3

Slováci, pozor. Falošný eshop je na nerozoznanie od originálu, no ide o podvod

4

Štát masívne zvyšuje dávky tej skupine ľudí, ktorá ich nepotrebuje

5

Známa banka porušila práva svojich klientov. Bez súhlasu presunula ich účty

PR články

Tento kryptomenový token bude pre slovenskú komunitu obrovským prínosom. Toto by ste o ňom mali vedieť

Marek Bednárik | 21. novembra 2023 Horúca novinka

V spolupráci s FinSystems. Globálny kryptomenový trh sa prebudil a viaceré indikátory naznačujú skorý rast Bitcoinu na nové tohtoročné maximá okolo 50 000 dolárov.

Kryptotrh rastie a Slováci sa tešia na zisky
Horúca novinka

Ultimátne spojenie sveta kryptomien a podnikania: Funkcie tejto appky vyrážajú dych

Henrieta Balázsová | 20. novembra 2023

V spolupráci s Wexo. Kryptomeny sa stále viac etablujú ako súčasť moderného obchodovania. Pre podnikateľov, ktorí chcú využiť túto príležitosť, je tu skvelá aplikácia umožňujúca obchodovanie s rôznymi typmi kryptomien.

Aplikácia Wexo Business je splneným snom každého podnikateľa