Udalosti posledných dní na trhu s Bitcoinom extrémne zamávali cenou tohto digitálneho aktíva a spustili opätovnú polemiku o jeho stabilite. Ako sme informovali, metriky za posledné mesiace udávali Bitcoin ako stabilné aktívum kvôli jeho minimálnym pohybom. Toto sa stalo v pondelok minulosťou a vyslovená manipulácia trhom, ktorej sme boli svedkami, opäť zneistila investorov.
Ako informuje Bitcoinsistemi, existujú dokonca podozrenia, že na falošnej správe o schválení bitcoinového ETF zo strany SEC-u, ktosi zarobil milióny dolárov. Čo sa teda vlastne stalo?
Bitcoinové ETF momentálne ovláda kryptotrh a jeho nálady
V našom článku sme zmienili názor svetoznámeho zástancu kryptomien, Edwarda Snowdena, ktorý upozorňoval, že by sa fanúšikovia digitálnych mien nemali obracať na takéto „nepodstatné fundamenty” v politických regulačných hrách, ale skôr zamerať pozornosť na primárnu podstatu kryptomien a Bitcoinu, ktorú sa regulácie snažia zatlačiť do úzadia. Avšak práve táto pozornosť na SEC a jeho rozhodnutia spôsobila aj extrémnu volatilitu, kedy sa v pondelok popoludní cena Bitcoinu krátkodobo dostala až na 30 000 dolárov, aby potom skĺzla späť.
Za vzostup ceny je zodpovedný falošný príspevok magazínu Cointelegraph na sociálnej sieti X (predtým Twitter), ktorý hlásal schválenie bitcoinového spotového ETF zo strany SEC-u. Ako však o pár minút vyšlo najavo, informácia bola nepravdivá a prestížny denník sa za ňu ospravedlnil. Toto však stačilo na to, aby investori vypumpovali cenu najväčšieho digitálneho aktíva na 30 000 dolárov, odkiaľ nasledoval prudký pád späť na pozície okolo 28 000. Za následok to malo 78 miliónov dolárov strát u obchodníkov na predajných pozíciách a 34 miliónov v nákupných pozíciách.
O pár hodín sa však ukázalo, že nie všetci na tejto manipulácii stratili. Kryptomenová platforma Rollbit zdieľala na X (predtým Twitter) screenshot pozície, ktorá údajne mala patriť práve denníku Cointelegraph. Nepriamo tak magazín obvinili z manipulácie a „nabalení sa” na vzniknutej situácii. Snímka ukazuje zisk 2 250 800 dolárov na nákupnej pozícii uzatvorenej na hodnote 30 274 dolárov, čo bola najvyššia cena pondelkového „výstrelu” Bitcoinu.
This you? pic.twitter.com/itGbMEKByV
— Rollbit (@rollbitcom) October 16, 2023
Z komentáru zo strany Rollbit však nie je jasné, či išlo o skutočnosť alebo skôr pokus o žart a narážku na nesprávnu informáciu vydanú prestížnym magazínom.
Stávka na jednu kartu?
Spomedzi mora tokenov a kryptomien, ktoré denne vo svete vznikajú, je takmer nemožné vybrať si tú, ktorá prinesie ten najlepší zisk a zhodnotenie investície. Keďže dokonalá investícia neexistuje, je aspoň potrebné hľadať tie najlepšie podmienky a parametre. Na konferencii v Amsterdame, o ktorej sme už písali v našom článku, vystúpil okrem iných významných hostí aj analytik Dylan LeClair, výskumník a technológ v oblasti bitcoinového blockchainu. Svojou neotrasiteľnou dôverou v Bitcoin inšpiroval aj mnohých ďalších v optimizme vzhľadom na najväčšie digitálne aktívum.
„Nič nie je zaručené, ale jeho (Bitcoinu) základy naznačujú, že vo veľmi dlhom časovom horizonte si zabezpečíte veľmi dobrú zásobu hodnoty. Podobne ako kedysi ľudia kupovali nehnuteľnosti alebo kupovali zlato, Bitcoin má podobné, iba digitálne vlastnosti.”
Analytik dodáva, že Bitcoin je pre občanov krajín, ktoré čelia hyperinflácii, naďalej prostriedkom na zabezpečenie a kontrolu ich majetku:
„Ľudia, ktorí používajú Bitcoin – skutoční adoptéri – sú o tom presvedčení viac ako kedykoľvek predtým a je to rozšírenejšie ako kedykoľvek predtým. Ľudia v krajinách tretieho sveta používajú Bitcoin nie preto, že je to módne alebo hype. Používajú ho, aby sa zachránili pred stratou všetkého.”
Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.
Ako teda z vyjadrenia analytika vyplýva, žiadna investícia nie je istá, avšak Bitcoin sa javí ako pomerne výhodná investícia, najmä vzhľadom na svoje technologické vlastnosti a potenciál využitia do budúcnosti. Je na každom investorovi, aký postoj ku tejto príležitosti zaujme.
Čítajte ďalej: Národná banka Slovenska upozornila na nebezpečnú zraniteľnosť slovenskej ekonomiky