Oblasť, v ktorej slovenské domácnosti pocítili infláciu najvýraznejšie sú potraviny. Ceny potravín stúpli v dôsledku invázie na Ukrajinu až o 56 %, uvádzajú Aktuality. To by však nebol problém, ak by infláciu stíhali dobiehať aj reálne mzdy. To sa však nedeje a kúpyschopnosť obyvateľstva zásadne klesla.
Potraviny sú pre Slovákov drahé
Globálne ceny potravín v porovnaní s koncom roka 2019 stúpli až o 56 %, uviedli analytici spoločnosti Allianz Trade, ktorí sa zamerali okrem agropotravinárstva aj na automobilový priemysel, stavebníctvo, energetiku a strojárstvo. Cena hnojív má údajne zostať vysoko, čo znamená, že agrokomodity a potraviny cenovo neklesnú. Rast cien však pravdepodobne vyvrcholil už v roku 2022.
Všeobecne platí, že čím je krajina chudobnejšia, tým viac obyvatelia míňajú na bežné výdavky spojené so základnými potrebami. Slovákov stoja potraviny až pätinu rozpočtu a platíme za ne podobné ceny ako západné krajiny aj napriek tomu, že zarábame niekoľko násobne menej. Problémom preto nie sú výdavky, ale príjmy.
Reálne mzdy nestíhajú za infláciou
Na súčasnú situáciu upozornil aj guvernér Národnej banky Slovenska (NBS) Peter Kažimír. Rast cien sa údajne neskončil a navyše bude rýchlejší ako rast reálnych miezd. Na ne si budeme musieť počkať až do ďalšieho roka. Národná banka očakáva, že reálne príjmy v tomto roku klesnú v priemere o 1,2 %. V budúcom roku majú stúpnuť o 2,3 % a v roku 2025 o ďalšie 2 %. Medzitým je však inflácia potravín stále na úrovni 8,9 %.
Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.
Drahé potraviny priniesli potravinárom rekordné zisky
Zvýšené náklady na výrobu potravín takmer v celej miere zaplatili výhradne koneční spotrebitelia. Výrobcovia totiž úspešne preniesli ceny energií a ďalších vstupných nákladov do hodnoty konečného produktu. Zdá sa, že potravinárom dokonca inflácia pomohla, keďže dosiahli za minulý rok rekordný zisk 294 miliónov eur. Celkovo ide o medziročný nárast ziskovosti na úrovni až 57 %.
Potraviny a energie sú hlavnou oblasťou, ktoré stále držia infláciu na Slovensku pomerne vysoko. Máme ju dokonca najvyššiu v celej eurozóne. Až 21 % z celkového indexu spotrebiteľských cien tvorí sektor potravín a nealkoholických nápojov.
Mohlo by ťa zaujímať: Vyššia DPH na potraviny. Slovákov čaká zvýšenie viacerých daní