Guvernér Národnej banky Slovenska (NBS) Peter Kažimír upozornil, že rast cien sa neskončil a navyše bude rýchlejší ako rast reálnych miezd, na ktorý si budeme musieť počkať až do ďalšieho roka. Mzdy už síce začali rásť, no inflácia je stále vysoká a nestíhajú ju dobiehať, uvádza správa denníka Pravda.
Inflácia je stále vysoká
Národná banka očakáva, že reálne príjmy v tomto roku klesnú v priemere o 1,2 %. V budúcom roku majú stúpnuť o 2,3 % a v roku 2025 o ďalšie 2 %. Inflácia podľa odhadov dosiahne za rok 2023 priemer až 11 % a v roku 2024 klesne pod 6 %, čo predstavuje zlepšenie oproti predošlej prognóze.
Inflačný cieľ 2 % nedosiahneme tak skoro, pretože budúci rok budú ťahať infláciu smerom nahor doteraz regulované ceny energií. Už skôr sme informovali o tom, že ak vláda nezakročí, môže medziročne cena plynu narásť až o 110 %. Okrem toho sa plošné opatrenia zrejme už definitívne skončili, pretože nadmerne zaťažujú štátny rozpočet.
Inflácia na Slovensku v čase písania článku dosahuje úroveň 8,84 % a stále je najvyššia spomedzi všetkých členských štátov eurozóny. Priemerná inflácia eurozóny je dvakrát nižšia na hodnote 4,3 %. Európska centrálna banka bojuje s infláciou prostredníctvom zvyšovania úrokovej sadzby, ktorú zvýšila už 10-krát na súčasnú úroveň 4,50 %. Ide o najrýchlejšie tempo reštriktívnej menovej politiky v histórii eurozóny a výška sadzby dokonca prekonala aj finančnú krízu z roku 2008.
Slovenské domácnosti väčšinou žijú z výplaty do výplaty
Peter Kažimír už skôr informoval o tom, že zvyšovanie úrokovej sadzby je pravdepodobne blízko vrcholu. To však neznamená, že okamžite začnú klesať aj úrokové sadzby. Na slovenské domácnosti to však bude mať negatívny dosah hlavne z dôvodu oneskoreného nárastu reálnych miezd.
Podľa Európskeho prieskumu platobného správania spotrebiteľov 2023 Slováci nemajú dostatočné príjmy na pokrytie životných nákladov. Zo štatistickej vzorky 1 000 Slovákov až 76 % spotrebiteľov minie mesačne celý svoj príjem a niektorí dokonca idú až do dlhu. Len 24 % uviedlo, že má vyššie príjmy ako výdavky.
Slováci majú vzhľadom na príjmy pomerne vysoké výdavky na bežné statky a služby. V porovnaní so západnými krajinami zarábame niekoľko násobne menej, no platíme napríklad za potraviny podobné sumy. Výsledkom je, že mnohí cestujú za prácou do zahraničia alebo sa dokonca rozhodnú vykonávať dve práce súčasne.
Mohlo by ťa zaujímať: Nová vláda musí vyriešiť kritickú situáciu na Slovensku. Čo by mali byť prvé kroky
Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.