Inflácia v eurozóne za mesiac september 2023 klesla medziročne na 4,3 % a dostala sa tak na najnižšiu úroveň za posledné 2 roky od októbra 2021 na základe údajov Tradingeconomics. Zároveň sa otvára otázka, kedy prestane Európska centrálna banka zvyšovať úrokové sadzby. Toto rastúce tempo je totiž najvyššie v histórii eurozóny.
Inflácia v eurozóne klesla na dvojročné minimum
Ceny služieb spomalili z hodnoty 5,5 % na 4,7 % a rovnako aj priemyselné tovary z hodnoty 4,7 % na 4,2 %. Potraviny, alkohol a tabak stále dosahujú podstatne vyššiu infláciu na úrovni 8,8 %, no zaznamenali medzimesačný pokles o 0,9 %. Na druhej strane sa prehĺbila deflácia nákladov na energie z hodnoty -3,3 % na -4,7 %.
Spomedzi najväčších ekonomík v eurozóne sa harmonizovaný index spotrebiteľských cien (HICP) znížil v Nemecku na 4,3 % zo 6,4 %, vo Francúzsku z 5,7 % na 5,6 %, v Holandsku na -0,3 % z 3,4 %. Naopak, zvýšenie nastalo v Taliansku z 5,5 % na 5,7 % a v Španielsku z 2,4 % na 3,2 %.
ECB zvyšovala úrokovú sadzbu rekordným tempom
Európska centrálna banka (ECB) zvýšila na poslednom monetárnom zasadnutí kľúčovú úrokovú sadzbu o 25 bázických bodov na súčasnú hodnotu 4,5 %. Ide o najrýchlejšie tempo rastu úrokových sadzieb v histórii ECB. Ekonómovia očakávajú, že toto zvýšenie bolo posledné vo viac ako ročnej sérii reštriktívnej menovej politiky.
Septembrové makroekonomické projekcie ECB pre eurozónu predpokladajú, že priemerná hodnota inflácie pre rok 2023 bude 5,6 %, zatiaľ čo v roku 2024 to bude 3,2 %. Čím sme bližšie k inflačnému cieľu 2 %, tým pomalšie sa k nemu budeme dostávať. A navyše, aj keď ECB dosiahne svoj inflačný cieľ, neznamená to, že úrokové sadzby klesnú rovnakým tempom, akým narástli.
Na druhej strane, ak budú úrokové sadzby dlhodobo vysoké ako sú v súčasnosti, pre ekonomiku to bude znamenať zásadný pokles dopytu. Vysoké úrokové sadzby predražia požičiavanie si peňazí, čo znamená, že dopyt a spotreba klesne. Na nižšiu spotrebu následne reaguje ponuka, ktorá musí obmedziť produkciu a zvyšuje sa nezamestnanosť. V tejto fáze zatiaľ nie sme, no úrokové sadzby nemôžu dlhodobo potláčať ekonomický rast.
Nedávno sa k aktuálnej situácii vyjadril aj guvernér Národnej banky Slovenska (NBS) Peter Kažimír, ktorý verí, že úrokové sadzby sú už dostatočne vysoké a ECB nemá dôvod ich už naďalej zvyšovať. Zároveň priznal, že ak sme dosiahli vrchol, zostaneme na ňom ešte pomerne dlhý čas.
Mohlo by ťa zaujímať: Reálne hrozí, že vysoké úrokové sadzby s nami zostanú naveky
Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.