Globálny dlh prekonal nový rekord. Nikto ho už nedokáže splatiť

Ekonomika Globálny dlh neustále rastie
Globálny dlh neustále rastie. Zdroj: shutterstock.com/aastock a USDebtClock
Okazio PCOkazio mobil

Globálny dlh neustále prekonáva nový rekord a navyšuje pomer zadlženosti voči hrubému domácemu produktu (HDP), ktorý klesá už sedem štvrťrokov. Podľa Inštitútu medzinárodných financií (IIF) sa dokonca odhaduje, že na záver roka 2023 dosiahne 337 %, uvádza sa v správe News Bitcoin.

Medzi hlavné faktory zvyšovania dlhu patrí inflácia a pomalý ekonomický rast. Globálny dlh prekonal v druhom štvrťroku 2023 hodnotu 307 biliónov dolárov. V prvom polroku narástol až o 10 biliónov dolárov napriek rastúcim úrokovým sadzbám, ktoré mali naopak znížiť dopyt po úveroch.

Svetový dlh stúpol za posledné desaťročie až o neuveriteľných 100 biliónov dolárov. Takže až tretina globálneho dlhu vznikla len za posledných 10 rokov. Tieto čísla sú alarmujú hlavne z dôvodu, že sa prehlbuje podiel dlhu na HDP, ktorý údajne dosiahne až 337 % do konca tohto roka.

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.
Sponzorovaný obsah

Globálny dlh poháňajú rozvinuté ekonomiky

Zadlženosť spôsobujú predovšetkým rozvinuté ekonomiky, ktoré predstavujú viac ako 80 % nárastu. V súčasnosti má najväčší národný dlh USA v hodnote 33,04 bilióna dolárov a tvorí tak približne desatinu svetového dlhu. Na druhom mieste je Čína s dlhom 14,48 bilióna dolárov, nasleduje Japonsko s dlhom 13,49 bilióna dolárov, Nemecko s 3,35 biliónmi dolárov a Veľká Británia s 3,78 biliónmi dolárov.

Svetový dlh spôsobujú rozvinuté krajiny

Svetový dlh spôsobujú rozvinuté krajiny. Zdroj: USDebtClock

Už skôr sme varovali pred narastajúcim svetovým dlhom. Podľa portálu CNBC až 60 % rozvojových krajín s nízkymi príjmami je v súčasnosti v nebezpečne vysokom riziku dlhovej tiesne. Vo svete máme viac dlhu ako peňazí v obehu. V mnohých štátnych rozpočtoch dokonca chýbajú prostriedky na zabezpečenie základných životných potrieb obyvateľstva.

Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.

Dlh už nemôže nikto splatiť

Štátny dlh predstavuje celkovú sumu, ktorú si vláda požičala. To znamená, že každý si požičiava od každého. Inak povedané, v súčasnosti neexistuje spôsob akým sa tento dlh splatí.

Už v júni 2020 Svetové ekonomické fórum (WEF) spustilo svoju iniciatívu s cieľom resetovať a oživiť kapitalizmus. Svet totiž čelí extrémnej príjmovej nerovnosti. Avšak nájsť správny pomer medzi spravodlivosťou a rovnosťou je takmer nemožné. S narastajúcou spotrebou a dlhom totiž rastie aj väčšia nerovnosť.

Mohlo by ťa zaujímať: TOP 5 najzadlženejších krajín sveta. Z týchto čísel sa vám zatočí hlava

txbtxb
Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.