IBM – kvantové počítače môžu do piatich rokov prelomiť súčasné šifrovanie

Novinky Kvantové počítače môžu zmeniť budúcnosť
Kvantové počítače môžu zmeniť budúcnosť. Zdroj: shutterstock.com/Gorodenkoff

Súkromie na internete v dnešnej dobe zabezpečuje asymetrické šifrovanie. Matematika za ním je relatívne zložitá, no v skratke funguje nasledovne:

Užívateľ si vygeneruje náhodné číslo, ktoré spĺňa isté vlastnosti. Toto číslo následne slúži ako privátny kľúč a má hneď niekoľko zaujímavých využití.

Privátny kľúč je gro celého systému. Ak ho stratíte, prišli ste o všetko. Ak ho niekto ukradne, získa prístup k vaším dátam / coinom / správam… V praxi sa používa na generovanie verejných kľúčov. Ak verejným kľúčom zašifrujete nejaké dáta, iba váš privátny kľúč má tú moc dané dáta zase rozšifrovať. Tento systém je známy ako asymetrická šifra a nájdete ho v podstate všade.

Asymetrické šifrovanie v praxi

Čítate Kryptomagazin? Možno ste si všimli zelené https:// vedľa URL našej stránky. To znamená, že naše servery s vaším počítačom komunikujú cez šifrovaný kanál. Pri príchode na náš web si váš počítač so serverom vymenil handshake (poslali si navzájom svoje verejné kľúče) a odvtedy sa všetky správy pred poslaním šifrujú. Ide o takzvané end-to-end šifrovanie.

Máte dáta uložené na cloude? Tiež sú zašifrované pomocou vášho verejného kľúča. Vlastníte nejaké kryptomeny? Bez asymetrického šifrovania by vám ich mohol ktokoľvek ukradnúť.

Dá sa povedať, že na asymetrických šifrách stojí celý internet a v podstate aj celé ľudstvo. Ako Damoklov meč však nad nami visí hrozba kvantových počítačov, ktoré nemajú problém prelomiť tento typ zabezpečenia.

Môže vás zaujímať: Šifrovanie Bitcoinu bude zlomené do roku 2027!

Kvantové počítate už za päť rokov?

Táto technológia je však iba v plienkach. V súčasnosti síce existujú stroje so stovkami qbitov, nejde však o plnohodnotné kvantové počítače. Na tie si ešte počkáme. Odborníci v oblasti sa zhodujú, že prvé reálne využiteľné prototypy by mohli uzrieť svetlo sveta o 10-20 rokov. Šéf výskumu v IBM Arvind Krishna však má iný názor:

“Každý, kto chce mať istotu, že v nasledujúcich 10 rokoch budú
jeho dáta v bezpečí, by mal prejsť na alternatívne formy šifrovania.”

Jeho tvrdenie podporuje aj najnovší vývoj v tejto oblasti: Inžinieri predstavili prvý kompletný dizajn kvantového počítača!

Bohužiaľ, zabezpečenie odolné voči útoku kvantových počítačov v súčasnosti v podstate neexistuje. Projekty ako QRL pracujú na rezistentnom blockchaine, no vývoj ešte ani zďaleka nekončí.

Ďalší spôsob ako sa chrániť proti kvantovým počítačom je využitie kvantových sietí. Ide o siete, cez ktoré je možné posielať qbity. Existuje niekoľko spôsobov, ako ich využiť na vytvorenie Q-rezistentnej šifry.

Na kvantových sieťach sa už pracuje. Nedávno sa podaril prenos qbitov na vzdialenosť 1203 km (s využitím kvantového previazania – quantum entanglement). Bohužiaľ, globálne nasadenie je zatiaľ v nedohľadne. Vytvoriť celú infraštruktúru a zapojiť milióny budov, to bude trvať desiatky rokov.

Ak vás táto téma zaujíma, radi o kvantových počítačoch napíšeme viac. Čo myslíte, má šéf vývoja z IBM pravdu? Hrozí nám o 5 rokov kvantová apokalypsa? Napíšte vaše názory do komentárov.

NAŠE NAJNOVŠIE VIDEO: