Už v súčasnosti existuje vo svete len málo hotovosti z celkového množstva peňazí v obehu. Takmer všetky peniaze sú digitálne a tento trend má v Európe zavŕšiť digitálne euro. Podľa správy The Block však existujú problémy v krajinách, ktoré nie sú členmi eurozóny. Aj keď plná implementácia ešte neprebehla, jej realizácia sa neúprosne blíži.
Digitálna mena centrálnej banky (CBDC) môže naraziť na vážny problém v krajinách, ktoré sú mimo eurozóny. Akceptácia digitálneho eura v rámci celého bloku bude totiž vyžadovať ratifikáciu medzinárodných dohôd medzi Európskou úniou (EÚ) a tretími krajinami. Akejkoľvek dohode medzi Európskou centrálnou bankou (ECB) a národnou centrálnou bankou mimo eurozóny bude zrejme musieť táto medzinárodná dohoda predchádzať.
Zavedenie CBDC predstavuje obrovské právne výzvy nie len pre jednotlivé krajiny, ale aj pre celú Európu. Musia vzniknúť minimálne dohody, ktoré upravia zdieľanie údajov medzi krajinami. Dodnes existujú nevyriešené otázky súvisiace s používaním, peňaženkami a jurisdikciou.
V októbri sa má začať nová fáza testovania
Ešte v júli 2021 začala Rada guvernérov ECB fázu výskumu projektu digitálneho eura zameranú na riešenie kľúčových otázok, ktoré sa týkali dizajnu a distribúcie. Už skôr sme informovali o tom, že táto fáza sa skončí už v októbri tohto roku. Po nej sa rozhodne, či vstúpime do ďalšej fázy zameranej na testovanie.
Šéfka ECB Christine Lagardeová zároveň objasnila, že napriek ukončeniu fázy ešte istý čas kompletná implementácia potrvá. Legislatíva potrebná ku implementácii sa mala schvaľovať 28. júna, no došlo k odloženiu termínu. Proces implementácie má trvať 3 až 4 roky. V súčasnosti má na digitálnom eure pracovať až 50 ľudí, ktorí študujú jeho dizajn, distribúciu a vplyv.
Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.
CBDC vyvoláva oprávnené obavy
V súčasnosti skúma zavádzanie digitálnej meny centrálnej banky až 130 krajín. Existujú však viaceré riziká, na ktoré kritici neustále upozorňujú. CBDC totiž môže spôsobiť úplnú kontrolu nad každou transakciou v štáte a môže byť zneužitá na mocenské účely.
Je možné, že v budúcnosti úplne vymizne hotovosť a všetky prevody budú podliehať podrobnej kontrole zo strany štátu. V extrémnom prípade je možné zneužiť CBDC na špehovanie a cenzurovanie. Štát si môže kedykoľvek zmyslieť, že zmrazí účty alebo bude priamo z účtov vyberať dane.
Mohlo by ťa zaujímať: Európanom sa do 4 rokov zmení život. ECB predstavila plán zavedenia digitálnych peňazí