Pojem dedolarizácia začal naberať na váhe odkedy Spojené štáty uvalili voči Rusku sankcie a ukázalo sa, ako môže závislosť krajiny od dolára spôsobiť ekonomické problémy. Tohto scenára sa obávajú aj mnohé ázijské krajiny. Podľa správy News Bitcoin je však dominancia amerického dolára v globálnych platbách paradoxne ešte vyššia ako v minulosti.
Americký dolár stúpol na úkor eura
Podľa údajov globálnej služby SWIFT predstavuje podiel transakcií s americkými dolármi až rekordných 46 %. Platforma, produkty a služby SWIFT spájajú viac ako 11 000 bankových a cenných papierov, trhových infraštruktúr a firemných zákazníkov vo viac ako 200 krajinách. Pre porovnanie, dominancia dolára predstavovala pred 10 rokmi niečo viac ako 33 %.
Ak rástla dominancia dolára, muselo to byť na úkor inej meny. Práve euro je tou menou, keďže jeho dominancia dosiahla vrchol 46 % ešte v roku 2012. V súčasnosti obchod s eurom predstavuje už menej ako 25 %. Naopak, zastúpenie čínskeho juanu narástlo za 13 rokov z hodnoty 0,03 % na súčasné 3 %.
Čínsky juan ale spoločne s ruským rubľom voči americkému doláru strácajú na hodnote. Jedným z hlavných faktorov, ktorý prispieva k prepadu mien je neschopnosť dohodnúť sa na jasnej ceste k dedolarizácii okrem zvýšenia obchodu s vlastnými menami. Navyše je dedolarizácia neúspešná, pretože aj krajiny, ktoré ju chcú implementovať, majú v rezervách viac dolárov ako všetkých ostatných mien dohromady.
BRICS sa rozrastá
Zastúpenie globálnych mien by sa mohlo zmeniť v prípade, že skupina krajín BRICS úspešne vytvorí novú menu. Rusko však zatiaľ tento scenár vyvrátilo. Pravdepodobne ale dominancia čínskeho juanu vzrastie, keďže na nedávnom summite BRICS sa krajiny dohodli na uprednostňovaní národných mien.
Prispieť k tomu môžu aj šiesti noví členovia Argentína, Egypt, Etiópia, Irán, Saudská Arábia a Spojené arabské emiráty, ktorí dostali od BRICS pozvánku pripojiť sa k nim. O členstvo žiadalo až 23 krajín, čo znamená, že blok má priestor prijímať v budúcnosti aj ďalších členov. Napriek tomu je zatiaľ americký dolár neohrozený.
Na summite BRICS ruský prezident povedal, že proces dedolarizácie je nezvratný, no údaje od spoločnosti SWIFT ukazujú opak. Je možné, že obchod medzi členmi BRICS vytesní postupne americký dolár, no zvyšok sveta zmenu nepocíti.
Mohlo by ťa zaujímať: BRICS objasňuje, že nemajú v pláne súperiť s USA a G7
Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.