Nie je to tak dávno, keď krachovali mnohé veľké americké banky ako Silicon Valley Bank, Silvergate, Signature Bank alebo First Republic. Zdá sa, že banková kríza stále nie zažehnaná, pretože podľa najnovšej správy News Bitcoin sa bankrotu nevyhla ani Heartland Tri-State Bank. Bankový regulátor v Kansase následne vymenoval Federálnu korporáciu pre poistenie vkladov (FDIC) za správcu.
K 31. marcu mala banka 139 miliónov dolárov v celkových aktívach a 130 miliónov v celkových vkladoch. Na ochranu vkladateľov banky FDIC uzavrel kúpnu zmluvu a zmluvu o prevzatí s Dream First Bank, aby prevzal všetky vklady Heartland Tri-State Bank. Výsledkom je, že začiatkom týždňa sa otvorili štyri pobočky Heartland Tri-State Bank pod správou Dream First Bank.
This evening, the Kansas bank commissioner closed Heartland Tri-State Bank of Elkhart. To protect depositors, the FDIC entered into an agreement with Dream First Bank of Syracuse, Kansas, to assume all of the deposits of Heartland Tri-State Bank. https://t.co/bQs4bnhEN2 pic.twitter.com/e62HdCSiXN
— FDIC (@FDICgov) July 28, 2023
Môže za to FED?
Americká centrálna banka (FED) neustále pokračuje v reštriktívnej menovej politike a zvyšuje úrokové sadzby. Naposledy sa tak stalo minulý týždeň, keď FED zvýšil úrokovú sadzbu o ďalších 25 bázických bodov. Viaceré banky v USA túto politiku nezvládajú a ukončujú svoju činnosť.
Pred ďalšími skrachovanými bankami varoval ešte v júni aj známy autor bestselleru „Bohatý otec, chudobný otec,” Robert Kiyosaki. Uviedol, že banková kríza ešte ani zďaleka nepovedala svoje posledné slovo. V budúcnosti údajne zaznamenajú ďalší pokles aj regionálne banky a hypotekárne spoločnosti. Problémom je taktiež nedôvera voči FED-u, ktorý neustále stimuluje veľké banky ako napríklad JPMorgan Chase a umelo ich drží pri živote.
Banky sú na tom najhoršie od roku 2008
Po krachu First Republic Bank sa ekonómovia zhodli v tom, že sa spustí lavína recesie. Banková kríza totiž môže mať vážne ekonomické dôsledky z dlhodobého hľadiska a v súčasnosti ich ešte ani nemusíme vidieť. So stále vyššou úrokovou sadzbou sa otvára otázka, do kedy bude ekonomika schopná takto fungovať.
Medzitým v Európe podobné obavy zatiaľ nepociťujeme. Európske banky sú zdravé a nevykazujú známky bankrotu. Úrokové zaťaženie je však aj u nás stále vyššie. Sadzba dosiahla už 4,25 %, o čom rozhodla Európska centrálna banka (ECB) minulý týždeň. Stav bankovníctva je ale najhorší od krízy v roku 2008.
Mohlo by ťa zaujímať: Centrálne banky bijú na poplach a masívne presúvajú kapitál
Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.