Návrh digitálneho eura bol odložený. Došlo ku nečakanému zbrzdeniu

Ekonomika Digitálne euro je nateraz odložené
Digitálne euro je nateraz odložené. Zdroj: shutterstock.com/artjazz/peterschreiber.media
BitmarketsBitmarkets

Digitálne meny centrálnych bánk (CBDC) sú na pretrase od začiatku tohto roka. Ako sme informovali, možnosti ich implementácie aktívne skúma už viac ako 110 štátov po celom svete, zatiaľ čo v roku 2020 to bolo iba 35 krajín. Európska únia bola doteraz taktiež mimoriadne aktívna v snahách o zavedenie digitálneho eura. Ako však informuje portál Cryptonews, momentálne sa zdá, že v týchto snahách došlo ku nečakanému zbrzdeniu. Čo je dôvodom?

Nečakané komplikácie

Legislatíva potrebná ku implementácii digitálneho eura do bežného života, mala byť v pléne Európskeho parlamentu schvaľovaná presne o týždeň. Pôvodný termín schvaľovania – 28. júna však bol opäť presunutý. Pôvodne sa malo o tomto návrhu rokovať už v máji, avšak nekompletnosť materiálov viedli k jeho presunutiu. Najnovším problémom, ktorý túto tému opäť odložil na neurčito, je predčasný únik návrhu zákona na verejnosť.

Tento dôvod je pomerne zaujímavý, nakoľko už skôr ministri financií členských štátov Európskej únie o návrhu zákona diskutovali. Pod predsedníckou taktovkou Paschala Donohoea, írskeho ministra financií, rokovali ministri o užitočnosti digitálneho eura pre jednotlivé krajiny, ako i pre jednotlivé sféry ekonomiky. Ministrov od začiatku zaujímala praktická využiteľnosť digitálneho platidla, ako i jej celkové vplyvy na európsku ekonomiku.

Digitálne euro má problémy

Digitálne euro má problémy. Zdroj: shutterstock.com/Rokas Tenys

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.
Sponzorovaný obsah

 

Digitálne euro vraj má podporu ministrov

Ministri financií EÚ počas interných diskusií podporili návrh digitálneho eura. V uniknutom dokumente sa uvádza, že ich hlavnou úlohou teraz je, aby vytvorili jasný naratív, ako sa bude CBDC v Európe používať a aká bude jeho skutočná pridaná hodnota. Návrh zákona ďalej údajne zakazuje bankám ponúkať úroky z digitálnych eur a taktiež zakazuje obchodníkom účtovať si poplatky za ich používanie. Dôležitým bodom je, že digitálne euro bude musieť byť k dispozícii aj na offline platby od začiatku svojej existencie.

Užívateľov bude určite zaujímať aj úroveň bezpečnosti digitálneho eura, ktorá má byť vraj na úrovni súkromia dnešných bankomatov. Ako sme už skôr písali v článku Negatívnej zmene sa nevyhnú ani Slováci. CBDC sa nezastaviteľne blížia, problémom je, že digitálna mena centrálnej banky by mohla slúžiť ako mocenský nástroj kontroly obyvateľstva a prísneho dohľadu nad každou transakciou. V extrémnom prípade je možné zneužiť CBDC na špehovanie a cenzurovanie. Štát si môže kedykoľvek zmyslieť, že zmrazí účty alebo bude priamo z účtov vyberať dane.

Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.

Mohlo by vás zaujímať: Warren Buffett strojnásobil investíciu za 3 roky. Do čoho investoval?

txbKvakomat mobil