Európa bude čeliť vážnej kríze už od októbra tohto roka

Ekonomika Kríza v Európe je na spadnutie.
Kríza v Európe je na spadnutie. Zdroj: shutterstock.com/Axel Bueckert/FOTOGRIN
BitmarketsBitmarkets

Zdá sa, že energetická kríza vôbec nemusí byť zažehnená, keďže holandská vláda od 1. októbra plánuje natrvalo uzavrieť najväčšie európske plynové pole Groningen, ako uvádza Pravda na základe agentúry Bloomberg. V regióne hrozí prerušenie dodávok tesne pred ďalšou zimou.

Energetická kríza ešte nemusí byť zažehnaná

Holandská vláda oficiálne rozhodne o tomto kroku už v júni. Uzatvorenie kľúčového zdroja plynu pre značnú časť Európy sa bude kompenzovať preplnenými zásobníkmi a zníženým dopytom z Ázie. Napriek tomu sme svedkami volatilných pohybov cien. Tento fakt hovorí o tom, aký je trh citlivý.

Niekorí výrobcovia sa nestihli vrátiť do normálu a už hrozí ďalšia energetická kríza. To by mohlo eliminovať časť dopytu natrvalo. Čínsky dopyt je zatiaľ potlačený pomalším oživením ekonomiky, čo sa ale môže zmeniť vďaka stimulom. Tie opätovne zvýšia dopyt po skvapalnenom zemnom plyne. Situácia v Európe sa môže počas zimy vyhrotiť ešte viac.

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.
Sponzorovaný obsah

Kríza životných nákladov

Už skôr sme vás informovali o tom, že milióny domácností nezvládajú ustáť vysoké ceny energií. Inflácia je totiž v eurozóne stále vysoká (6,1 %) a na Slovensku dosahuje dokonca hodnotu až 11,9 %. Okrem toho Európska centrálna banka stále neskončila so zvyšovaním základnej úrokovej sadzby. Naposledy ju zvýšila 15. júna o ďalších 25 bázických bodov.

Úmrtnosť počas energetickej krízy

Úmrtnosť počas energetickej krízy. Zdroj: economist.com

Podľa The Economist vysoké ceny elektriny a plynu boli minulú zimu príčinou úmrtia až 68 000 Európanov. Ukázalo sa, že oblasti s najvyššou nadmernou úmrtnosťou zvyčajne zaznamenali najväčší nárast nákladov na energie. To všetko vedie k vážnej kríze životných nákladov.

Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.

Európa rastie nalpomalšie

Výsledkom je, že podľa údajov Medzinárodného menového fondu (MMF) rastie európsky región najpomalšie na svete (0,6 %) a len o čosi lepšie je na tom Južná Amerika (1 %) a Severná Amerika (1,6 %).

Najpomalšie rastúci región je Európa.

Najpomalšie rastúci región je Európa. Zdroj: MMF

Európania sa dostali do situácie, keď inflácia klesá pomalšie než sa očakávalo a rast úrokových sadzieb ešte neskončil. Reálne mzdy zaznamenali masívny pokles a domácnosti sa cítia ochudobnené. Najextrémnejší rast cien zaznamenali experti v sektore energií a zdá sa, že z najhoršieho ešte nemusíme byť von.

Mohlo by ťa zaujímať: Európu údajne čaká nedostatok energie. Pripravme sa na najhoršie

Okazio PCFlockers mobil
Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.