Ceny nehnuteľností na Slovensku prešli za posledné roky búrlivým vývojom, o ktorom sa diskutuje nielen medzi odborníkmi, ale aj medzi samotnými obyvateľmi. Podľa najnovších údajov, ktoré zverejnil Štatistický úrad Slovenskej republiky rast cien nehnuteľnosti v tomto roku výrazne spomalil a v niektorých regiónoch máme už dokonca nižšie ceny ako pred rokom.
Podľa údajov zverejnených Národnou bankou Slovenska sa ceny nehnuteľností na Slovensku zvýšili za posledných 5 rokov až o 100 %.
Ceny nehnuteľností na Slovensku rástli rýchlejšie ako v iných európskych krajinách. V poslednom kvartáli minulého roka bolo tempo rastu cien realít na Slovensku až trikrát väčšie ako je priemer v Európskej únií, či eurozóne.
Ceny nehnuteľností prestali stúpať raketovým tempom
V roku 2022 výrazne narástli ceny bytov a domov vo väčšine regiónov Slovenska. Realizačná cena nehnuteľností sa vtedy v prvom kvartáli zvýšila až o 14,2 % voči predchádzajúcemu roku. Tento rast sprevádzala vysoká dopytová aktivita, najmä v mestských oblastiach, kde je koncentrovaná väčšina pracovných príležitostí a infraštruktúry.
Zatiaľ čo v prvom kvartáli roku 2022 bol medziročný nárast cien nehnuteľností na Slovensku na úrovni 14,2 %, v prvom štvrťroku 2023 ceny medziročne vzrástli len o 7,6 %.
Najnižší nárast cien zaznamenali novostavby, ktoré zdraželi len o 4,2 % v porovnaní s predchádzajúcim rokom. Rast cien nehnuteľností vrcholil v prvej polovici minulého roka, keď medziročná zmena dosahovala viac ako 20 %. Neskôr už tempo rastu kontinuálne spomaľovalo. V ďalšom období by mal pokračovať trend poklesu cien realít, o čom sme vás už informovali.
Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.
Inflácia a úrokové sadzby ako tvorcovia trhu s nehnuteľnosťami
Jedným z hlavných faktorov, ktorý prispel k rastu cien nehnuteľností v roku 2022, bola nízka úroková sadzba hypoték. Ešte na začiatku minulého roka boli úrokové sadzby na historicky najnižšej úrovni okolo 1 %, čo podporovalo zvýšený záujem o kúpu bytov aj domov.
V dôsledku vysokej inflácie a meniacej sa hospodárskej situácie, boli centrálne banky nútené výrazne zvýšiť úrokové sadzby. V súčasnosti sa pohybujú na úrovni približne 4 %. Toto prudké zvýšenie sadzieb má priamy vplyv na dostupnosť hypoték a taktiež obmedzuje niektorých záujemcov o kúpu nehnuteľnosti.
Záujem Slovákov o hypotéky klesá
Na poslednom zasadnutí Rada guvernérov Európskej centrálnej banky 4. mája 2023, úrokové sadzby opäť nekompromisne zvýšila o 25 bázických bodov. Aktuálna sadzba je teda 3,75 %.
ECB chce v prísnej menovej politike pokračovať aj naďalej. Jej cieľom je dostať infláciu na úroveň dvoch percent. Keď vezmeme do úvahy, že miera inflácie dosiahla v eurozóne za mesiac apríl úroveň 7 %, môžeme očakávať, že naše hypotéky budú zdražovať ešte aj ďalej. Podrobnejšie sa o inflácií v eurozóne dočítate v našom nedávnom článku.
Ceny nehnuteľností už v niektorých krajoch klesajú
Najvýraznejší rast zaznamenali ceny nehnuteľností v Trnavskom kraji. Ich cena sa zvýšila o 14,6 % v porovnaní s minulým rokom. V prípade starších nehnuteľností dokonca až o neuveriteľných 17,3 %. Tento nárast je spôsobený kombináciou vyššieho dopytu a obmedzenej ponuky nehnuteľností v tejto časti Slovenska.
Výrazne ceny stúpli aj v Trenčianskom kraji, kde si staršiu nehnuteľnosť kúpite o takmer 13 % drahšie ako pred rokom.
Nehnuteľnosti naďalej dražejú aj v Bratislavskom, Nitrianskom, Prešovskom a Košickom kraji.
Pozitívna zmena pre kupujúcich nastala v Banskobystrickom kraji, kde ceny nehnuteľnosti dokonca poklesli. Staršiu nehnuteľnosť tam v súčasnosti kúpite o 6,2 % lacnejšie ako pred rokom. Rovnaký trend zaznamenal aj Žilinský kraj, kde ceny domov a bytov klesli o 2,6 % v porovnaní s prvým štvrťrokom 2022. Podľa odborníkov by mal takýto vývoj v budúcnosti pokračovať aj v ďalších častiach Slovenska.
Prečítajte si aj: Začali sa rokovania o výške minimálnej mzdy na Slovensku – o koľko si prilepšíme?