Vysoká inflácia prinútila centrálne banky uplatňovať reštriktívnu menovú politiku prostredníctvom zvyšovania úrokových sadzieb. Vďaka nim sa predražujú finančné produkty, akými sú hypotéky. Z tohto dôvodu podľa správy denníka Pravda, ceny nehnuteľností budú pokračovať v poklese.
Hypotéky sú čoraz drahšie
Drahé hypotéky síce spôsobujú pokles dopytu a tým aj zníženie cien nehnuteľností, no vlastné bývanie si môže dovoliť čoraz menej ľudí. Na druhej strane, neochota vziať si úver zapríčinila spomalenie zadlžovania domácností na Slovensku. Okrem vysokej ceny je nevýhodou dnešných hypoték aj vyššia dávka rizika.
Pri určovaní ceny hypoték hrá okrem úrokovej sadzby úlohu aj marža banky. Ak by komerčná banka predávala úver za rovnaký úrok ako je základná sadzba centrálnej banky, pokryla by iba náklady. Poskytovanie úverov za vyšší úrok zabezpečuje bankám marže, ktoré stúpli už na 2 %. Rast marže zabezpečuje čoraz väčšie zisky bánk, ktoré v roku 2022 dosahovali rekordné zisky.
Očakáva sa, že rast úrokových sadzieb bude pokračovať a s ním aj zdražovanie hypoték. Nedávno sme vás informovali, že dve najväčšie slovenské banky masívne zvyšujú ceny produktov opäť od 1. júla 2023. Preto sa otvára otázka, či je správna doba na kúpu vlastnej nehnuteľnosti práve teraz alebo je lepšie počkať.
Ceny nehnuteľností zaznamenávajú pokles
Od roku 2021 dosahoval medziročný rast cien nehnuteľností úroveň okolo 25 %, zatiaľ čo od leta 2022 klesla priemerná cena bytu o vyše 7 %. Pripravili sme pre vás taktiež detailné porovnanie cien bytov v krajských mestách, o ktorom sa môžete viac dočítať v článku V týchto lokalitách získate byt za stále primeranú cenu. Najhoršie je na tom Bratislava.
Pokles cien nehnuteľností by na prvé počutie mohol signalizovať zvýšenú dostupnosť. Opak je ale pravdou, keďže dostupnosť klesla na 15-ročné minimum. Môžu za to predovšetkým vysoké úrokové sadzby, ktoré potlačili dopyt. Kým ceny nehnuteľností neklesnú na úroveň, za ktorú sa oplatí vziať si aj predraženú hypotéku, tento stav sa nezmení.
Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.
Úrokové sadzby ešte nedosiali vrchol
Na poslednom zasadnutí ECB zvýšila základnú sadzbu opäť o 0,25 % na súčasných 3,75 %. Zatiaľ sa predpokladá, že rast by mal skončiť na úrovni 4,25 %. To znamená, že ak vám súri hypotéka, je lepšie vziať ju teraz ako o pol roka. Naopak, ak ste ochotní počkať, je lepšie vziať si hypotéku až o 2 roky alebo dokonca aj neskôr.
Oživenie ekonomického rastu by malo nastať už na prelome rokov 2023 a 2024 a následne by mali klesať aj úrokové sadzby spolu s infláciou. Tento proces je ale dlhodobý a preto sa tak skoro dostupného vlastného bývania nedočkáme.
Mohlo by ťa zaujímať: Nová lacná hypotéka má Slovákom pomôcť s novým bývaním