Rozvoj umelej inteligencie, ktorý v poslednom období nabral raketové tempo, je predmetom mnohých diskusií. Magazín Decrypt si všíma blogový príspevok hlavných predstaviteľov spoločnosti OpenAI, v ktorom sa zamýšľajú nad správnym fungovaním regulácie umelej inteligencie. To je podľa nich nevyhnutne potrebné na to, aby nás superinteligencia v budúcnosti nepriviedla do veľkých problémov.
Superinteligencia ako sluha alebo ako pán?
Sam Altman, CEO spoločnosti OpenAI, prezident OpenAI, Greg Brockman a hlavný vedec OpenAI, Ilya Sutskever upozorňujú, že ak sa nenastavia pravidlá vývoja a používania umelej inteligencie, môže to ľudstvo ohroziť. Hľadajúc paralelu v regulácii jadrovej energie po celom svete, sa zmieňujú o troch hlavných pilieroch, ktoré by si ľudstvo pred masívnym vývojom AI malo nastaviť.
„Vzhľadom na obraz, ktorý vidíme teraz, je možné, že v priebehu nasledujúcich desiatich rokov systémy AI prekonajú úroveň zručností expertov vo väčšine oblastí a budú vykonávať toľko produktívnej činnosti ako jedna z najväčších súčasných korporácií.”
Už dlhší čas viacerí experti upozorňujú na tento závažný fakt. A nie je to len výkrik do prázdna, nakoľko postupné nahrádzanie práce ľudí automatmi a umelou inteligenciou, môžeme sledovať už viac rokov. Automatické pokladne, tankovacie automaty, automatickí parkovací asistenti, digitálni účtovníci, robotickí čašníci, dopravné prostriedky bez vodičov. To je len zlomok technológií, ktoré už dnes nahradili ľudskú prácu. A ako upozorňuje aj CEO spoločnostnosti OpenAI, je to len začiatok.
Zabráňme nekontrolovanej explózii schopností AI
Prvým bodom, ktorý vrcholní predstavitelia OpenAI načrtli, má byť nájdenie rovnováhy medzi kontrolou a vývojom. Znamená to, aby prehnané regulácie nespôsobovali komplikácie dobrým nápadom vo vývoji. Forma spoločenskej dohody má byť vhodným riešením. „Tá nám umožní zachovať bezpečnosť a zároveň pomôže hladkej integrácii týchto systémov do spoločnosti.”
Ďalej zdôrazňujú potrebu regulačného orgánu s celosvetovou pôsobnosťou, ako funguje napríklad Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu. Tento orgán by mal regulačnú, testovaciu i licenčnú pôsobnosť, pričom by zodpovedal aj za kontroly dodržiavania nariadení vydaných na základe spoločenskej dohody.
Tretím bodom návrhu je „technická spôsobilosť”, čiže určitý jasne definový štandard technickej miery umelej inteligencie, čím by sa zabránilo vstupu menej inteligentných softvérov či funkcií na trh. Udržala by sa tak vysoká technická úroveň a zabránilo by sa možnému „prerasteniu cez hlavu” samotných vývojárov umelej inteligencie. Pred týmto bodom už skôr varovali aj mnohí pracovníci tohto sektora, ako i Elon Musk, ktorého názor na umelú inteligenciu sme vám priniesli v článku Elon Musk varuje ľudstvo – Umelá inteligencia predstavuje pre civilizáciu najväčšie riziko.
Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.
Predstavitelia OpenAI veria, že po zadefinovaní týchto dôležitých bodov bude možné oveľa plynulejšie a jednoduchšie implementovať umelú inteligenciu do bežného života, nakoľko nebude predstavovať riziko, ktoré práve mnohých dnes desí. A samozrejme, bude potrebná aj značná osveta v tejto oblasti, aby sa predišlo dezinformáciám či neopodstatnenej panike bežných ľudí pri strete s AI.
Mohlo by vas zaujímať: Pri investičných rozhodnutiach vám pomôže umelá inteligencia